Żałobniczka zwyczajna (Tetra czarna) – Gymnocorymbus ternetzi

Ryba nie wymagająca specjalnego składu wody. Polecana dla początkujących akwarystów. Najlepiej prezentuje się w akwarium gęsto obsadzonym roślinami w stadzie co najmniej 6-12 osobników. Ryby trzymane parami są apatyczne i mało ruchliwe. Dekoracje z korzeni, kamieni, kawałków drewna i lignitów. Wymaga akwarium o pojemności minimum 60-80 litrów. Podłoże najlepiej z ciemnego żwiru, ponieważ właśnie na takim tle ryby najlepiej się prezentują.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Brazylia i Boliwia

WIELKOŚĆ:
5-6 cm 

DYMORFIZM:
Samiec trochę mniejszy. Ma też bardziej zaostrzoną płetwę grzbietową. Samica pełniejsza. 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, bardzo wdzięczna rybka, odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. Należy trzymać w większym stadzie. Ryby należy obficie karmić, ponieważ zbyt mało obficie karmione potrafią być agresywne w stosunku do innych ryb.

TEMPERATURA:
22-26°C 

WODA:
pH: 6.5-7.0; twardość ogólna poniżej 10°dGH. Powinna być dobrze filtrowana i podmieniana w ilości około 15-20% objętości.

POKARM:
Żywy i suchy jest chętnie przyjmowany. W naturze ryby żywią się głównie drobnymi skorupiakami i larwami owadów. Taki też pokarm należy zapewnić rybom w akwarium. Ryby wymagają urozmaiconej  diety z dodatkiem pokarmów roślinnych.

ROZMNAŻANIE:
Temp. 25-28°C. Na tarło najlepiej przeznaczyć zbiornik 35-50 litrów. Ikra rozsiewana po zbiorniku i składana na roślinach. Gęsta obsada roślin lub zastosowanie rusztu tarłowego. Zalecana dobrze natleniona i przefiltrowana woda. Po złożeniu ikry tarlaki odławiamy. Wylęg po 24-48 godzinach. Pływa po około 5 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Karmimy larwami oczlików, po 10 dniach oczlikami. Podchów łatwy, młode odpowiednio karmione szybko rosną. Po około 3 tygodniach można do diety młodych ryb włączać już płatkowane pokarmy sztuczne.