Kirysek Sterby – Corydoras sterbai

Wymaga zbiornika o długości 60cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego, zaokrąglonego żwiru. Ostry żwir może spowodować uszkodzenia wąsików ryb. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów i łupin orzecha kokosowego. Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony poprzez pływające rośliny. Zalecane jest zastosowanie roślin o szerokolistnych liściach: anubiasy, żabienice, zwartki. Ryby oddychają również powietrzem atmosferycznym, zatem powinny mieć zawsze dostęp do powierzchni wody.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – rzeka Rio Guaporé.

WIELKOŚĆ:
8 cm

ZACHOWANIE:
Towarzyska, spokojna rybka. Odpowiednia do zespołu nieagresywnych gatunków. Najlepiej czuje się w stadzie. Zasiedla denną strefę akwarium.

DYMORFIZM:
Brak widocznego

TEMPERATURA:
21-25°C

WODA:
pH 6,0-7,2 ; woda miękka do średnio twardej.

POKARM:
Najchętniej przyjmują żywe i mrożone larwy owadów. Jednak bez problemu przyjmują również suchy pokarm brany z dna.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26°C, woda bardzo miękka i lekko kwaśna. Tarło odbywa się w grupie. Ikra składana jest na spodniej stronie liści. Po odbytym tarle rodzice nie opiekują się potomstwem. Wylęg następuje po około 5-8 dniach. W ciągu 2-3 dni narybek zużywa zasoby z woreczka żółtkowego i od razu rozpoczyna poszukiwanie pokarmu i zaczyna przyjmować pokarm. Należy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą. Z jednego tarła można uzyskać nawet 100 sztuk narybku.

Fot. Wikipedia