Drobniczka jednodniówka – Heterandria formosa
Najlepiej trzymać w jednogatunkowym akwarium. Miejscami gęsta obsada roślin. Rybka ta najlepiej prezentuje się trzymana w stadzie w jednogatunkowym akwarium. Dekoracje z kamieni i korzeni.
Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu. Uważają, że H.formosa może używać genetycznych trików, żeby uniknąć wyginięcia.
Gatunek ten w Teksasie i Meksyku, rozmnaża się bez seksu. Zapoczątkowuje jedynie proces rozmnażania poprzez kontakt z samcami innych gatunków. Potomstwo nie dziedziczy jednak DNA ojca – jest klonem matki.
Zwykle kiedy organizmy rozmnażają się w ten sposób, w ich genach pojawiają się zmiany, które utrudniają gatunkom reprodukcję i prowadzą do ich wyginięcia. Naukowcy z Edynburga obliczyli, że ryby z gatunku formosa powinny były wyginąć w ciągu ostatnich 70 tysięcy lat.
Przypuszczają, że jedną ze sztuczek stosowanych przez samice jest pobieranie DNA samców co jakiś czas, by odświeżyć geny gatunku. Możliwe, że ryby te odbywają okazjonalne stosunki seksualne z samcami innych gatunków – wyjaśnia dr Laurence Loewe.
POCHODZENIE:
Ameryka Północna
WIELKOŚĆ:
2.5 cm
DYMORFIZM:
Płetwa odbytowa samca przekształcona w gonopodium.
ZACHOWANIE:
Bardzo spokojna, żywa rybka.
TEMPERATURA:
20-22°C
WODA:
pH 7,0-8,0
POKARM:
Żywy i suchy z dodatkiem roślinnego. Chętnie zjada glony.
ROZMNAŻANIE:
Zalecana gęsta obsada roślin, ponieważ rodzice są agresywni w stosunku do młodych. Dziennie rodzi się około 1-2 młodych. Przeciętnie wylęg nie przekracza 50 sztuk.
SYNONIMY:
Poecilla formosa