Poecilia vivipara

Poecilia vivipara nadaje się do wielogatunkowego – towarzyskiego akwarium. Ryba jest wrażliwa na częste wahania temperatury i zły stan wody. Zalecana dobrze filtrowana i dobrze natleniona woda. Miejscami gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z kamieni i korzeni. Znane są liczne odmiany tej ryby. Ponieważ ryby najlepiej czują się w stadzie. Jest to bardzo ruchliwy gatunek, dlatego powinno mu się zapewnić dość obszerny zbiornik – 80 około litrów.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – od Meksyku po Kolumbię.

WIELKOŚĆ:
Samiec 2,5-3 cm, samica 6 cm 

DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i barwniejszy. Płetwa odbytowa samca przekształcona w gonopodium. Samica wyraźnie większa i pełniejsza.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. 

TEMPERATURA:
26-30°C 

WODA:
pH 7,0-8,5 ; twardość ogólna 10-30° dH. Woda powinna być bardzo wydajnie filtrowana, ponieważ ryby źle znoszą wysokie stężenia azotu.

POKARM:
Żywy i suchy z dodatkiem roślinnego. 

ROZMNAŻANIE:
Gatunek typowo żyworodny. Ciąża około 4-6 tygodni. U kotnej samicy nie pojawia się typowa plama ciążowa, jak u innych żyworódek. Samica staje się wyraźnie pełniejsza. Gatunek płodny i łatwy do rozmnażania. Z jednego miotu można bez problemu uzyskać około 100 sztuk narybku. Z uwagi na kanibalizm najlepiej zastosować duży kotnik, który uniemożliwi samicy zjedzenie młodych.

SYNONIMY:
Poecilia unimaculata
Poecilia schneideri
Poecilia surinamensis
Molinesia fasciata
Neopoecilia holacanthus
Poecilia holacanthus

Znane globalne rozmieszczenie Poecilia vivipara, zgłoszone z Ameryki Południowej i Karaibów. Mapa z Sekretariatu GBIF (2019)
Fot. Aquarium Glaser
Fot. Aquarium Glaser