Rasbora srebrzysta – Rasbora argyrotaenia

Rasbora srebrzysta wymaga akwarium o pojemności najmniej 80 litrów. Jako podłoże powinien być zastosowany ciemny żwir. Na jego tle ryby będą najlepiej się prezentowały. Akwarium powinno być jasno oświetlone. Dekoracje z kamieni, korzeni i kawałków drewna. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte, aby stworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Na środku należy pozostawić przestrzeń do swobodnego pływania dla stada. Lubią miękką wodę. Przyciemniamy akwarium. Półcień tworzymy poprzez pływające na powierzchni rośliny. Ryba potrzebuje dużo miejsca do pływania. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie od kilku do kilkunastu egzemplarzy.

POCHODZENIE:
Azja: dorzecze Mekongu, Chao Phraya i Mae Khlong, Półwysep Malajski do Borneo, Jawy i Sumatry w Indonezji.

WIELKOŚĆ:
12 cm

DYMORFIZM:
Samiec Rasbora srebrzysta jest smuklejszy i żywiej ubarwiony. Samica wyraźnie pełniejsza. Ryby posiadają na ciele czarny wzór w kształcie klina. U samca jest on wyraźnie rozszerzony i sięga aż do krawędzi ciała.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do zbiornika z innymi małymi gatunkami ryb. Należy trzymać w stadzie przynajmniej 6 egzemplarzy. Jako towarzystwo powinny stanowić łagodne gatunki podobnych rozmiarów.

TEMPERATURA:
24-26°C

WODA:
pH 6,5-7,5 ; twardość do 12ºdGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana.

POKARM:
Żywy, mrożony i suchy jest chętnie przyjmowany. Najlepiej jednak karmić drobnymi larwami owadów.

ROZMNAŻANIE:
Na około dwa tygodnie przed planowanym tarłem należy oddzielić samce od samic. W tym czasie ryby powinny być obficie karmione. Temperatura w zbiorniku rozrodowym powinna wynosić 25-28°C. Woda miękka i lekko kwaśna. W takim akwarium możemy zrezygnować z podłoża i na dnie umieścić jedynie kępki roślin. Do tak przygotowanego akwarium wpuszczamy parę ryb. Tarło zwykle następuje w ciągu 24 godzin. Ikra składana jest na spodniej stronie liści w ilości 30-40 ziaren. Po odbytym tarle rodziców należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 24-36 godzinach. Pływa po około  5 dniach. Karmimy larwami solowca.

SYNONIMY:
Leuciscus argyrotaenia
Rasbora agyrotaenia
Rasbora dusonensis
Rasbora everetti
Rasbora vaillantii

Fot. Wikipedia