Melanochromis auratus

OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Ryby bardzo agresywne jako starsze egzemplarze. Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Dekoracje z kamieni i grot skalnych, tworzących liczne kryjówki.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi
WIELKOŚĆ:
12 cm 
ZACHOWANIE:
Agresywna, silnie terytorialna ryba. Wśród akwarystów ryba jest wręcz uznana za jeden z najbardziej agresywnych pyszczaków. Dlatego nie jest polecana początkującym “malawistom”. Utarczki samców często są śmiertelne dla ryb.
DYMORFIZM:
Samce są żywiej ubarwione i mają więcej atrap jajowych na płetwie odbytowej.
TEMPERATURA:
25-29ºC
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda twarda do bardzo twardej.
POKARM:
Głównie pokarm roślinny. Jednak należ stosować dodatek mięsny w postaci mrożonych larw owadów i skorupiaków. Nie należy przekarmiać ryb.
TEMPERATURA:
Temperatura 27-29ºC. W zbiorniku tarliskowym najlepiej umieścić jednego samca z kilkoma samicami. Tarło bardzo burzliwe. Samica inkubuje ikrę w pysku przez około trzy tygodnie. Młode należy karmić larwami solowca, glonami i skrobanym mięsem. Odpowiednio karmione szybko rosną. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.
ROZMNAŻANIE:
Ikra składana na kamieniach w ilości 30-50 ziaren. Samica inkubuje ikrę przez około 24-30 dni. Młode po opuszczeniu pyska samicy są zdolne do samodzielnego życia. Podchów łatwy, młode szybko rosną. Samica opiekuje się troskliwie potomstwem.

SYNONIMY:
Chromis aurata Boulenger, 1897
Chromis auratus Boulenger, 1897
Pseudotropheus auratus (Boulenger, 1897)
Tilapia aurata (Boulenger, 1897)

Fot. aquahaus-gaus.de
Fot. aquahaus-gaus.de
Melanochromis auratus albino
Fot. aquahaus-gaus.de