Melanochromis chipokae

Wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Ryby bardzo agresywne, najlepiej trzymać je w haremach z przewagą samic. Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Dekoracje z kamieni i grot skalnych, tworzących liczne kryjówki.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi. Zamieszkuje okolice Chidunga Rocks w pobliżu wyspy Chipoka, jego zasięg obejmuje wyspy Nakantenga i Mbenji.

WIELKOŚĆ:
13-16 cm 

ZACHOWANIE:
Agresywna, silnie terytorialna ryba. Wśród akwarystów ryba jest wręcz uznana za jeden z najbardziej agresywnych pyszczaków.

DYMORFIZM:
Samce większe – dorastają do 16 cm, samice mniejsze dorastają zwykle do 13 cm. Samce posiadają intensywnie niebieską górną połowę ciała z czarnogranatowym pasem ciągnącym się poniżej linii grzbietu, dolna połowa ciała jest granatowa. U samców znajdują się też widoczne atrapy jajowe na płetwie odbytowej.

TEMPERATURA:
25-27ºC

WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda twarda do bardzo twardej.

POKARM:
Głównie pokarm mięsny. W naturze żywi się małymi rybami i skorupiakami. W akwarium należy podawać mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego – kryl, artemię, itp.

TEMPERATURA:
Temperatura 27-29ºC. W zbiorniku rozrodowym najlepiej umieścić jednego samca z kilkoma samicami. Tarło bardzo burzliwe. Samica inkubuje ikrę w pysku przez około trzy tygodnie. Młode należy karmić larwami solowca, glonami i skrobanym mięsem. Odpowiednio karmione szybko rosną. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.

ROZMNAŻANIE:
Ryby są zdolne do tarła po osiągnięciu długości 7-8 cm. Tarło bardzo agresywne, podczas jego trwania samiec może mocno poturbować samicę. Ikra składana na kamieniach w ilości 30-50 ziaren. Samica inkubuje ikrę przez około 25 dni. Młode po opuszczeniu pyska samicy są zdolne do samodzielnego życia. Podchów łatwy, młode szybko rosną. Samica opiekuje się troskliwie potomstwem.

SYNONIMY:
Aulonocara chipokae (Johnson, 1975)
Melanochromis chipoke Johnson, 1975
Melanochromis chipokee Johnson, 1975

Melanochromis chipokae samiec i samica (po prawej)
Fot. aquahaus-gaus.de
Melanochromis chipokae samiec
Samiec
Fot. Markus Bredeholt