Pseudotropheus cyaneorhabdos “maingano”

Wymaga zbiornika o długości około 100 cm i pojemności minimum 200 litrów. W mniejszych akwariach wzrasta agresja gatunku. Najlepiej jest trzymać jednego samca z kilkoma samicami. Jeśli planujemy większą ilość samców zbiornik powinien być większy. Podłoże piaszczyste. Dekoracje z kamieni i grot skalnych, tworzących liczne kryjówki.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi, litoral skalisty.

WIELKOŚĆ:
Do 12 cm w warunkach akwariowych. W naturze osiągają mniejsze rozmiary.

ZACHOWANIE:
Dość spokojna i mało agresywna ryba, jednak bardzo ruchliwa. Można bez problemu łączyć z innymi gatunkami malawijskich pyszczaków.

DYMORFIZM:
Samce są intensywniej ubarwione. Rozróżnienie płci u młodych ryb jest jednak dość trudne, ponieważ nie różnią się one zbytnio ubarwieniem i samiec oraz samica posiadają atrapy jajowe. Z czasem samce robią się bardziej granatowe.

TEMPERATURA:
25-29ºC

WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda twarda do bardzo twardej.

POKARM:
Głównie pokarm roślinny na bazie spiruliny. Dietę należy uzupełniać pokarmem mięsnym w postaci mrożonych larw owadów i skorupiaków. Nie należy przekarmiać ryb.

ROZMNAŻANIE:
Ryby dojrzewają płciowo po osiągnięciu rozmiarów już 6 cm. W zbiorniku tarliskowym należy umieścić jednego samca z kilkoma samicami. Tarło najczęściej odbywa się w nowy w grotach skalnych. Samica inkubuje ikrę w pysku przez około trzy tygodnie.  Młode należy karmić larwami solowca, glonami i skrobanym mięsem. Odpowiednio karmione szybko rosną. Z jednego miotu należy się spodziewać około 30 sztuk narybku.

SYNONIMY:
Melanochromis cyaneorhabdos Bowers & Stauffer, 1997
Melanochromis johannii „electric blue”
Melanochromis johannii „maingano”

Pseudotropheus cyaneorhabdos samiec na pierwszym planie, samica wewnątrz groty
Fot. Fishmagic.pl