Protomelas fenestratus

Wymaga zbiornika o długości najmniej 150 cm długości. Jako podłoże powinien być zastosowany bardzo drobny żwirek lub piasek. Dekoracje z kamieni tworzących groty skalne.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi. Zamieszkuje północny kraniec oraz południowo-zachodnią część jeziora.

WIELKOŚĆ:
Samiec 15 cm, samica 12 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojny gatunek, jednak samce agresywne wobec siebie. Najlepiej trzymać kilka egzemplarzy w proporcjach 1 samiec z kilkoma samicami. Silnie przekopuje podłoże.

DYMORFIZM:
Samiec większy i intensywniej ubarwiony.

TEMPERATURA:
28ºC

WODA:
pH 8.0 , woda średnio twarda do twardej.

POKARM:
Wszystkożerny, najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skrobanym sercem wołowym. Przyjmuje również chętnie suche płatki i granulaty. W naturze żywi się głównie bezkręgowcami, przekopując podłoże w ich poszukiwaniu.

ROZMNAŻANIE:
Wymaga dużego zbiornika rozrodowego. Należy zapewnić świeżą wodę, dobrze filtrowaną. Najlepiej wycierać ryby w jednogatunkowym stadzie w haremie z przewagą samic. Zbiornik tarliskowy powinien mieć dużą powierzchnię dna pokrytego grubą warstwą piasku. Ikra składana jest na kamieniach w ilości około 10-30 ziaren. Samica inkubuje ikrę w pysku przez około 21 dni.Nie pobiera wówczas pokarmu. Po wypuszczeniu młode są zdolne do samodzielnego pobierania pokarmu. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.

SYNONIMY:
Haplochromis fenestratus Trewavas, 1935
Cyrtocara fenestratus (Trewavas, 1935)
Cyrtocara fenestrata (Trewavas, 1935)
Protomelas fenustratus (Trewavas, 1935)

Samiec
Fot. aquahaus-gaus.de
Samica
Fot. aquahaus-gaus.de
https://www.youtube.com/watch?v=Mrlg5i3mfHU