Sciaenochromis Fryeri

Wymaga zbiornika o długości najmniej 150 cm. Podłoże żwirowate lub z piasku. Kryjówki z kamieni i grot skalnych. Rybom należy zapewnić dużą ilość grot skalnych, służących za kryjówki. Oświetlenie niezbyt jasne. Ze względu na rozmiary gatunku, trzeba zapewnić rybom oprócz kryjówek też dużo miejsca do pływania.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi. Występuje w jego północnej części, szczególnie w okolicach wyspy Likoma. Żyje w litoralu żwirowatym i skalnym.

WIELKOŚĆ:
16-20 cm

ZACHOWANIE:
Ryba umiarkowanie agresywna, ale bardzo ruchliwa. Jej agresywność w dużej mierze zależy od akwarium w jakim ryby są trzymane. Im mniejsze akwarium, tym wzrasta agresja w stosunku do przedstawicieli własnego oraz innych gatunków. Ryba lubi kopać pod roślinami, dlatego najlepiej z nich zrezygnować.

DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony. Samce dorastają do 20 cm, samice mniejsze i osiągają 16 cm długości. Samce są intensywnie niebieskie, samice brązowe.

TEMPERATURA:
24-28ºC

WODA:
pH 7,5 -8,0 ; woda średnio twarda do bardzo twardej. Zalecana wydajna filtracja.

POKARM:
Typowy drapieżnik. W naturze żywi się narybkiem innych gatunków ryb z jeziora. W akwarium należy karmić narybkiem, mrożonymi larwami owadów oraz skorupiakami (kryl, kiełż)

ROZMNAŻANIE:
Podczas tarła samiec obiera terytorium, którego broni. Ikra w ilości 10-50 ziaren jest składana najczęściej w podłożu w wykopanym przez samca dołku. Inkubacja ikry odbywa się w pysku samicy i trwa około 21 dni. Po tym czasie samica wypuszcza młode. 15-30 sztuk przychówku można uznać za bardzo dobry wynik.

SYNONIMY:
Cyrtocara ahli (Trewavas, 1935)
Haplochromis ahli (Trewavas, 1935)
Sciaenochromis ahli (Trewavas, 1935)
Haplochromis jacksoni (Iles, 1960)

Fot. TFH Magazine
Fot. Bluechip Aquatics