Neolamprologus olivaceous

Neolamprologus olivaceous występuje w litoralu skalnym. Spotykany w bardzo dużych grupach. Wymaga zbiornika o długości minimum 80 cm dla jednej pary ryb. Podłoże z drobnego piasku. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki skalne. Akwarium powinno być jasno oświetlone.

POCHODZENIE:
Afryka – Endemiczny dla jeziora Tanganika. Występuje tylko w zatoce Luhanga. Zasiedla obszary linii brzegowej ze skalistym podłożem.

WIELKOŚĆ:
8 cm

ZACHOWANIE:
Agresywny gatunek terytorialny najlepiej trzymany w zbiorniku gatunkowym. Jednak w dużych zbiornikach można go z powodzeniem utrzymywać z innymi małymi i średnimi pielęgnicami tanganikańskimi, które zamieszkują różne obszary zbiornika, takimi jak gatunki Cyprichromis, Julidochromis lub Altolamprologus.

DYMORFIZM:
Płeć u Neolamprologus olivaceous jest trudna do odróżnienia, choć samce są zwykle większe.

TEMPERATURA:
23-27°C

WODA:
pH 70.5-9.0 ; woda średnio twarda do twardej. Silnie filtrowana i napowietrzana.

POKARM:
Pokarmy mięsne żywe i mrożone. Również suche płatki, granulaty i pokarmy liofilizowane. najchętniej pobierają larwy owadów. Ryby preferują pokarm żywy, jednak można przyzwyczaić je do pobierania prawie każdego rodzaju pokarmu.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 27-29°C. W okresie tarła ryby stają się jeszcze bardziej  agresywne. W akwarium hodowlanym wskazana duża ilość kryjówek z kamieni i grot skalnych. Ikra w ilości około 200 ziaren składana na kamieniach i skałach lub w wykopanych dołkach w podłożu. Po tarle samica Neolamprologus olivaceous opiekuje się ikrą. Wylęg następuje po około 2-3 dniach. Narybek zaczyna po kolejnych 7 dniach pływać w poszukiwaniu pokarmu. Od razu można go karmić larwami solowca. Młode dość wolno rosną. Opieka rodziców nad narybkiem jest dość długa i poprzednie pokolenia narybku mogą przebywać z rodzicami aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Rodzice będą nadal się rozmnażać i często można zobaczyć kilka pokoleń współistniejących w tym samym akwarium.

Neolamprologus olivaceous
Neolamprologus olivaceous
Neolamprologus olivaceous