Szczelinowiec sześciopasy – Neolamprologus sexfasciatus

Jedna para Neolamprologus sexfasciatus wymaga co najmniej 120 cm zbiornika. Jako podłoże należy zastosować drobny piasek. Zbiornik można obsadzić roślinami. Dekoracje z kamieni i szczelin skalnych. Rybom należy zapewnić dużą ilość kryjówek.

POCHODZENIE:
Afryka – Endemiczny dla jeziora Tanganika. Występuje tylko w południowej części jeziora między przylądkiem Tembwe a Karemą. Występuje zwykle w stosunkowo płytkich wodach zarówno na obszarach skalistych, jak iw strefach pośrednich, charakteryzujących się rozproszonymi skałami na piaszczystym dnie.

WIELKOŚĆ:
15 cm 

ZACHOWANIE:
Gatunek Neolamprologus sexfasciatus jest agresywny, terytorialny i drapieżny, którego współlokatorów należy dobierać ostrożnie. Można go z powodzeniem trzymać w większym akwarium z innymi średniej wielkości pielęgnicami tanganikańskimi, które zamieszkują różne obszary w zbiorniku. Jest bardzo agresywny w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku, dlatego tylko jedna para powinna znajdować się w akwarium.

DYMORFIZM:
Dorosłe samce zwykle rosną większe niż samice.

TEMPERATURA:
24-28°C

WODA:
pH 7.5-9.0, woda dobrze napowietrzana i często odświeżana.

POKARM:
Głównie żywy i mrożony pokarm mięsny. Larwa ochotki, wodzienia, kryl.

ROZMNAŻANIE:
Para trze się w jaskini, którą często samodzielnie wykopują. Samica składa jaja na podłożu. W rezultacie często bardzo trudno jest stwierdzić, czy Neolamprologus sexfasciatus rozmnażały się, dopóki narybek nie zostanie zauważony. Po tarle samica będzie zajmować się jajami, podczas gdy samiec pilnuje obszaru wokół jaskini. W tym momencie staje się bardzo agresywny i potrafi zaatakować również dłoń akwarysty. Narybek jest wystarczająco duży, aby od urodzenia przyjmować larwy solowca. Po opuszczeniu gniazda przez młode samica zajmuje się opieką przez kolejne 2-3 tygodnie, po czym samiec przejmuje kontrolę, często staje się wtedy nietolerancyjny wobec samicy.

SYNONIMY:
Lamprologus sexfasciatus Trewavas & Poll, 1952

Neolamprologus sexfasciatus
Neolamprologus sexfasciatus