Szczelinowiec pięciopręgi – Neolamprologus tretocephalus
Jedna para Neolamprologus tretocephalus wymaga co najmniej 120 cm zbiornika. Jako podłoże należy zastosować drobny piasek. Zbiornik można obsadzić roślinami. Dekoracje z kamieni i szczelin skalnych. Rybom należy zapewnić dużą ilość kryjówek.
Można go odróżnić od podobnego N. sexfasciatus obecnością tylko pięciu zamiast sześciu pionowych pasków na jego bokach. Nie jest zalecany dla ogółu Tanganikanów ze względu na jego agresywny charakter, szczególnie podczas tarła.
POCHODZENIE:
Afryka – Endemiczny dla jeziora Tanganika. Występuje zwykle w stosunkowo płytkich wodach, zarówno na obszarach skalistych, jak iw strefach pośrednich z rozproszonymi skałami na piaszczystym dnie.
WIELKOŚĆ:
15 cm
ZACHOWANIE:
Gatunek Neolamprologus tretocephalusjest agresywny, terytorialny i drapieżny, którego współlokatorów należy dobierać ostrożnie. Można go z powodzeniem trzymać w większym akwarium z innymi średniej wielkości pielęgnicami tanganikańskimi, które zamieszkują różne obszary w zbiorniku. Jest bardzo agresywny w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku, dlatego tylko jedna para powinna znajdować się w akwarium.
DYMORFIZM:
Dorosłe samce zwykle rosną większe niż samice.
TEMPERATURA:
24-28°C
WODA:
pH 7.5-9.0, woda dobrze napowietrzana i często odświeżana.
POKARM:
Głównie żywy i mrożony pokarm mięsny. Larwa ochotki, wodzienia, kryl.
ROZMNAŻANIE:
Para trze się w jaskini, którą często samodzielnie wykopują. Samica składa jaja na podłożu. W rezultacie często bardzo trudno jest stwierdzić, czy Neolamprologus tretocephalus rozmnażały się, dopóki narybek nie zostanie zauważony. Po tarle samica będzie zajmować się jajami, podczas gdy samiec pilnuje obszaru wokół jaskini. W tym momencie staje się bardzo agresywny i potrafi zaatakować również dłoń akwarysty. Narybek jest wystarczająco duży, aby od urodzenia przyjmować larwy solowca. Po opuszczeniu gniazda przez młode samica zajmuje się opieką przez kolejne 2-3 tygodnie, po czym samiec przejmuje kontrolę, często staje się wtedy nietolerancyjny wobec samicy.
SYNONIMY:
Lamprologus tretocephalus Boulenger, 1899
Neolamprologus tetrocephalus (Boulenger, 1899)