Tropheus duboisi
Tropheus duboisi wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. Podłoże z drobnego piasku. Dekoracje z kamieni i grot skalnych, zapewniających odpowiednią ilość kryjówek. Akwarium powinno posiadać dobrą filtrację oraz napowietrzanie.
Podobnie jak inne gatunki z rodzaju, Tropheus duboisi jest czymś w rodzaju zagadki w akwarystyce i nie jest dobrym gatunkiem dla początkujących. Odbyło się wiele sporów i dyskusji na temat tego, jak najlepiej utrzymać go w akwarium, a niektóre z tych debat wciąż trwają. Przedstawiliśmy ogólnie przyjętą metodę trzymania ryb, ale w rzeczywistości to, co działa dla jednego akwarysty, może nie działać dla innego. Jednym z aspektów, który jest zawsze prawdziwy, jest to, że jakość wody ma ogromne znaczenie w zbiorniku Tropheus, ponieważ są one bardzo podatne na „wzdęcia”.
POCHODZENIE:
Afryka – Występuje endemicznie na północnym krańcu jeziora Tanganika. Zamieszkuje płytkie wody wokół skalistych części linii brzegowej.
WIELKOŚĆ:
12 cm
ZACHOWANIE:
Ryby te są bardzo aktywne i nie powinny być trzymane z nieśmiałymi gatunkami. Potencjalnymi towarzyszami są gatunki Julidochromis, Eretmodus i Tanganicodus, ponieważ wymagają one diety podobnej do Tropheusa. Jeśli jest utrzymywany w dużej grupie, społeczne interakcje między rybami są naprawdę fascynujące. Nowe osobniki nigdy nie powinny być wprowadzane do ustalonej społeczności Tropheusa, ponieważ nie będą tolerowane.
DYMORFIZM:
Bardzo trudny gatunek do prawidłowego określenia płci. Jedyną gwarantowaną metodą jest zbadanie brodawek narządów płciowych ryby, ale jest to zalecane tylko dla ekspertów. Brodawki narządów płciowych u samca są spiczaste, a u samic zaokrąglone.
TEMPERATURA:
24-28°C
WODA:
pH 8.0-9.5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej, twardość 8-25°H.
POKARM:
Głównym pokarmem są glony Tropheus duboisi zeskrobywane z kamieni i skał. W taki sposób ryby tez odżywiają się w naturze. W warunkach akwariowych należy karmić pokarmami roślinnymi na bazie spiruliny oraz jako dodatek drobnymi skorupiakami i larwami komarów.
ROZMNAŻANIE:
Do tarła przystępują dobrane pary Tropheus duboisi. Para wybiera wspólnie miejsce tarła. Często jest to płaska powierzchnia skalna, ale może to być po prostu obszar otwartego podłoża. Podczas samego tarła, które ma miejsce nad tym miejscem, samica bierze jaja do pyska, zanim dotrą do podłoża. Następnie trąca nosem ujście samca, który wypuszcza mleko bezpośrednio do ust samicy, zapładniając w ten sposób jaja. Samica może przenosić lęg składający się z 5-12 jaj przez ponad 4 tygodnie przed wypuszczeniem wolno pływającego narybku.
Jeśli samica jest nadmiernie zestresowana, może przedwcześnie wypluć lęg lub je zjeść, dlatego nie należy jej niepokoić. Młode po opuszczeniu pyska samicy są na tyle duże, że pobierają mrożona pokarmy pochodzenia zwierzęcego i drobne płatki roślinne.