Neolamprologus marunguensis

Neolamprologus marunguensis występuje w litoralu skalnym i żwirowatym na głębokości od 25 do 35 m. Spotykany w bardzo dużych grupach. Wymaga zbiornika o długości minimum 60 cm dla jednej pary ryb. Podłoże z drobnego piasku. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki skalne. Akwarium powinno być jasno oświetlone.

POCHODZENIE:
Afryka – Endemiczny gatunek dla jeziora Tanganika, wokół południowo-zachodniego brzegu jeziora.

WIELKOŚĆ:
Samce 6 cm, samice 5 cm

ZACHOWANIE:
Neolamprologus marunguensis to stosunkowo spokojny gatunek, choć bardzo terytorialny w okresie tarła i najlepiej trzymać go w zbiorniku gatunkowym. Jednak w dużych akwariach można go z powodzeniem utrzymywać z innymi małymi i średnimi pielęgnicami tanganikańskimi, które zamieszkują różne obszary zbiornika, takimi jak gatunki Cyprichromis. Julidochromis lub Altolamprologus.

DYMORFIZM:
Płeć u Neolamprologus marunguensis jest trudna do odróżnienia, choć samce są zwykle większe.

TEMPERATURA:
26-29°C

WODA:
pH 7,5-9,0 ; woda średnio twarda do twardej. Silnie filtrowana i napowietrzana.

POKARM:
Pokarmy mięsne żywe i mrożone. Również suche płatki, granulaty i pokarmy liofilizowane. najchętniej pobierają larwy owadów. Ryby preferują pokarm żywy, jednak można przyzwyczaić je do pobierania prawie każdego rodzaju pokarmu.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 27-29°C. W okresie tarła ryby stają się jeszcze bardziej  agresywne. W akwarium hodowlanym wskazana duża ilość kryjówek z kamieni i grot skalnych. Ikra w ilości około 200 ziaren składana na kamieniach i skałach lub w wykopanych dołkach w podłożu. Po tarle samica opiekuje się ikrą. Wylęg następuje po około 2-3 dniach. Narybek zaczyna po kolejnych7 dniach pływać w poszukiwaniu pokarmu. Od razu można go karmić larwami solowca. Młode dość wolno rosną. Opieka rodziców nad narybkiem jest dość długa i poprzednie pokolenia narybku mogą przebywać z rodzicami aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Rodzice będą nadal się rozmnażać i często można zobaczyć kilka pokoleń współistniejących w tym samym akwarium.

Neolamprologus marunguensis
Neolamprologus marunguensis
https://www.youtube.com/watch?v=j6v04qKqURM