Apistogramma bitaeniata – Pielęgniczka dwupręga

Akwarium powinno mieć pojemność co najmniej 50 litrów. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Częściowo gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Podłoże najlepiej ciemnie, przykryte warstwą liści dębu lub buku.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia, Peru, Kolumbia.

WIELKOŚĆ:
7 cm w warunkach akwariowych. Co ciekawe w naturze nie przekracza 5 cm długości.

DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony. Ma również wyraźnie wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej.

ZACHOWANIE:
Dość agresywna i terytorialna ryba wobec przedstawicieli własnego gatunku. Samce w akwarium zwalczają się nawzajem. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami. W większym zbiorniku można trzymać kilka samców, które obiorą swoje terytoria i będą ich bronić. Należy w takim wypadku zapewnić dużą ilość kryjówek dla ryb. W stosunku do przedstawicieli innych gatunków ryba jest nieagresywna.

TEMPERATURA:
23-27°C

WODA:
pH 5,0-6,0 ; woda nie twardsza niż 10°dGH. Woda powinna być świeża, silni filtrowana i napowietrzana. Ryby są bardzo wrażliwe na złą jej jakość. Zalecana jest filtracja przez torf lub dodawanie garbników. Wodę należy często podmieniać w niewielkich ilościach (10-15%).

POKARM:
Główny pokarm powinny stanowić larwy komarów i drobne skorupiaki. Jednak rybka również chętnie przyjmuje suche płatki i granulaty. Należy zadbać o zróżnicowaną dietę. Wykarmienie tego gatunku nie stwarza większych problemów.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-27*C. Ikra w ilości 30-60 ziaren ikry składana jest na kamieniach lub korzeniach. Najchętniej samice składają jednak ikrę w grotach. Samica troskliwie opiekują się ikrą i narybkiem. Samiec w tym czasie żarliwi broni terytorium. Podchów łatwy. Młode najlepiej karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą.

SYNONIMY:
Apistogramma klausewitzi Meinken, 1962
Apistogramma kleei Meinken, 1964
Apistogramma pertense var. bitaeniata Pellegrin, 1936
Apistogramma sweglesi Meinken, 1961

Apistogramma bitaeniata
Fot. Aqualog.de
Apistogramma bitaeniata
Apistogramma bitaeniata