Pielęgnica cytrynowa – Amphilophus citrinellus

Wymaga zbiornika o długości co najmniej 150 cm. Jednak i w mniejszych zbiornikach ryby potrafią podchodzić do tarła. Nie urosną jednak do tak znacznych rozmiarów. Jako podłoże gruba warstwa żwiru. Dekoracje z dużych korzeni. Ryba jest bardzo inteligentna. Rozpoznaje akwarystę i daje się karmić z ręki.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa

WIELKOŚĆ:
40 cm 

ZACHOWANIE:
Agresywna i terytorialna ryba. Należy trzymać wyłącznie z innymi dużymi, silnymi pielęgnicami. Chętnie przekopuje podłoże. Dlatego powinno się zabezpieczyć dno zbiornika styropianem jeśli jako dekoracji używa się kamieni.

DYMORFIZM:
Samce są większe, mają charakterystyczny guz tłuszczowy na głowie. Powiększa się on w okresie tarła.

TEMPERATURA:
24-28°C

WODA:
pH 7,2-8,0 ; woda bardzo dobrze filtrowana i często podmieniana. Zaleca się podmianę 20% objętości wody nawet dwa razy w tygodniu.

POKARM:
Wszystkożerna, nie ma większego problemu z wykarmieniem. Należy dobierać wielkość pokarmu do rozmiarów ryb.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26°C. Woda silnie filtrowana i napowietrzana. Ryby przed tarłem należy obficie karmić. Agresja ryb w czasie tarła znacznie wzrasta. W akwarium wykopywane są dołki w podłożu, służące jako gniazdo. Ikra składana na kamieniu. Samica wachluje ikrę płetwami piersiowymi, zapewniając stały przepływ wody i tlenu. Wybiera też zapleśnione ziarna. Wylęg po około 3-4 dniach. Wtedy rodzice przenoszą mode do dołka w podłożu – gniazda. Młode Należy karmić larwami solowca, nicieniami mikro i pylistą suchą paszą. Podchów szybko rośnie.

SYNONIMY:
Amphilophus citrinellum (Günther, 1864)
Archocentrus citrinellus (Günther, 1864)
Cichlasoma citrinella (Gïnther, 1864)
Cichlasoma citrinellum (Günther, 1864)
Cichlasoma erythrum (non Günther, 1867)
Cichlasoma granadense Meek, 1907
Cichlasoma labiatum (non Günther, 1864)
Herichthys citrinellus (Günther, 1864)
Heros basilaris Gill, 1877
Heros citrinellus Günther, 1864