Mułojad – Acantopsis choirorhynchos

Wymaga zbiornika o pojemności najmniej 200 litrów. Podłoże z bardzo drobnego żwiru lub piasku w którym mułojad będzie mógł się zakopywać. Dekoracje z korzeni i kamieni, łupin orzecha i kawałków drewna. Zbiornik powinien być gęsto zarośnięty roślinnością oraz zaopatrzony w rośliny pływające, które stworzą półcień w akwarium. Rośliny najlepiej posadzić w doniczkach lub zabezpieczyć korzeniami aby ryby nie mogły ich wykopywać. Akwarium musi być bezwzględnie szczelnie przykryte, ponieważ ryby mogą z niego wyskakiwać.

POCHODZENIE:
Azja południowo-wschodnia. Indie, Myanmar, Wietnam, Tajlandia, Półwysep Malajski, Jawa, Sumatra, Borne.

WIELKOŚĆ:
15 cm w warunkach akwariowych. W środowisku naturalnym może dorosnąć nawet do 30 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Nadaje się do każdego zbiornika z niewielkimi, nieagresywnymi rybami.  Najbardziej aktywna nocą. Większość czasu spędzają zakopane w podłożu.

DYMORFIZM:
Nie określony.

TEMPERATURA:
25-28ºC

WODA:
pH 6,5-7,0 ; woda miękka do średnio twardej 6-15ºdGH. Woda powinna być raz w tygodniu podmieniana w ilości około 30% objętości zbiornika.

POKARM:
Najlepiej karmić żywymi oraz mrożonymi larwami owadów (rurecznik, ochotka, szklarka) Pokarm pobierany z dna. Ryby można przyzwyczaić do pokarmów w postaci płatków oraz tabletek.

ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażany w akwarium Samica podczas jednorazowego aktu rozsiewa ikrę po całym zbiorniku. Wylęg następuje po około 24 godzinach. Należy karmić i nicieniami mikro i pierwotniakami oraz larwami solowca. Po podrośnięciu można przejść na larwy solowca i siekane rureczniki.

SYNONIMY:
Acanthopsis choerorhynchus (Bleeker, 1854)
Acanthopsis choirorhynchos (Bleeker, 1854)
Acanthopsis choirorhynchus (Bleeker, 1854)
Acanthopsis choirorrhynchus (Bleeker, 1854)
Cobitis choirorhynchos Bleeker, 1854

Mułojad
Fot.seriouslyfish.com
Mułojad
Fot. Lukas Karnatowski