Ancistrus brevifilis (L149)

Ancistrus brevifilis ma kolor jasnobrązowy z ciemniejszym, siatkowym wzorem na tułowiu i płetwach. Końcówki płetw ogonowych górnych i dolnych są białe u wszystkich osobników dorosłych – oprócz największych. Akwarium o długości minimum 80cm. Podłoże żwirowate. Podłoże piaszczyste ze skałami tworzącymi kilka jaskiń z korzeniami i bambusem tworzącymi fałszywy brzeg rzeki. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – dorzecze rzeki Tuy.

WIELKOŚĆ:
12 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba spokojna, ale terytorialna. Nie zaleca się trzymanie kilku samców w akwarium, ponieważ są wobec siebie agresywne. Odpowiednie do zespołu większości ryb, które nie są zbyt duże ani agresywne.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samce, a czasem samice, mają miękkie macki (krzaczaste, mięsiste narośle) na pysku – jest to unikalne dla rodzaju Ancistrus.

TEMPERATURA:
21-25ºC

WODA:
pH 6,5 – 7,5 ; zalecana bardzo silna filtracja. Woda powinna być klarowna, obojętna i miękka do średnio twardej z dość silnym prądem.

POKARM:
Głownie rośliny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników. Ta ryba uwielbia również jeść bambus.

ROZMNAŻANIE:
Typowe dla zbrojników. Ikra składana w grotach i rurkach glinianych. Samiec opiekuje się ikrą i młodymi

Fot. Aqualog.de