Ancistrus sp. (L180)

Zbiornik dla Ancistrus sp. (L180) powinien mieć minimalną powierzchnię dna 60×40 cm (zalecane 80×40 cm). Zbrojniki powinny mieć odpowiednią ilość kryjówek, w których mogą się skrywać przed światłem słonecznym. Zalecany jest dodatek związków humusowych z szyszek, korzeni i liści dębu/buku.

POCHODZENIE:
Rio Lajeado, Maranhão (Amazonka).

WIELKOŚĆ:
12-15 cm 

ZACHOWANIE:
Ancistrus L-180 jest zbrojnikiem aktywnym w ciągu dnia. Lubi przesiadywać wśród roślin wygrzewając się w świetle słonecznym. Nie przejawia specjalnej agresji w stosunku do innych ryb. Polecany do akwariów towarzyskich.

DYMORFIZM:
Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.

TEMPERATURA:
26-28°C

WODA:
Ph: 6,2-7,2 ; Gh: 4-8 ; zalecana bardzo silna filtracja wody.

POKARM:
Jak każdy ancistrus jest on przedstawicielem zbrojników roślinożernych. Głównym źródłem pokarmowym powinny być warzywa (cukinia, ogórek, papryka, szpinak) oraz tabletki na bazie spiruliny. Warto od czasu do czasu dodać aspekt mięsny w postaci krylu, artemii bądź tabletek dedykowanych zbrojnikom mięsożernym.

ROZMNAŻANIE:
Do tarła z reguły dochodzi w grocie, którą wcześniej samiec przygotowuje czyszcząc ją dokładnie. Samiczka składa około 30-60 jaj, z których po 5-7 dniach wykluwa się narybek. Larwy przez kilka dni żywią się woreczkiem zółtkowym, następnie należy je karmić pokarmem skruszonym analogicznym jak dla ryb dorosłych.

Fot. Haakon Haagensen
fot. Lars Jamme