Ancistrus sp. (L255)

Ancistrus sp. (L255) to piękny zbrojnik o ciemnej barwie z białym nakrapianiem na całym ciele. Akwarium dla tego gatunku powinno być o długości minimum 100 cm. Podłoże z drobnego piasku lub żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

Jedyna znana ryba, która ma dokładnie taki sam kształt jak A. ranunculus. Młode A. ranunculus czasami posiadają plamki, które zanikają z wiekiem. Ancistrus sp. (L255) utrzymuje plamki również w postaci dorosłej.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia: Rop Para

WIELKOŚĆ:
20 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba spokojna, ale terytorialna w stosunku do samców tego samego gatunku. Nie zaleca się trzymanie więcej niż jednego samca w akwarium, ponieważ mogą ze sobą walczyć Odpowiedni do większości ryb, które nie są zbyt duże ani agresywne.

DYMORFIZM:
Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.

TEMPERATURA:
23-30°C

WODA:
pH 6,2 – 7,2 ; zalecana bardzo silna filtracja wody.

POKARM:
Pokarm głównie roślinny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników.

ROZMNAŻANIE:
Typowe dla zbrojników. Ikra składana jest w grotach i rurkach glinianych. Samiec opiekuje się ikrą i młodymi, wachlując je w grotach dostarczając niezbędnego tlenu. Wylęg po około 5-7 dniach. Po 2 tygodniach swobodnie pływa i jest zdolny do samodzielnego pobierania pokarmu. Karmimy glonami, pokarmem naturalnym roślinnym.

Fot. Heirberto Gimenes JUnior
Fot. Heirberto Gimenes JUnior