Pterosturisoma microps

Zbiornik dla Pterosturisoma microps powinien mieć dno o minimalnej długości 100 cm (preferowane większe). W akwarium powinny znaleźć się liczne korzenie o różnej twardości, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ryb zbrojnikowatych. Jak wszystkie zbrojniki sturismom należy zapewnić piasek oraz starać się unikać innego ostrego podłoża.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: górna część dorzecza Amazonki.

WIELKOŚĆ:
Około 20 cm. W akwariach na ogół osiąga nieco mniejsze rozmiary.

ZACHOWANIE:
Jest to zbrojnik spokojny nadający się do akwarium towarzyskiego przy zachowaniu odpowiednich warunków dla tego gatunku. Są to ryby spokojne. Poruszają się bardzo majestatycznie, lecz nie tolerują zbyt agresywnych towarzyszy w akwarium. Lubią przesiadywać na korzeniach, kamieniach, a także roślinach bezpośrednio pod wylotem filtra. Najlepiej trzymać je w stadzie przynajmniej kilku egzemplarzy.

DYMORFIZM:
Samce wokół pyszczka posiadają wyraźną szczecinę oraz mają bardziej smukła budowę ciała od samic.

TEMPERATURA:
24-28°C

WODA:
Ph: 6.4-7.2 ; dH°: 15. Zalecana silna filtracja wody.

POKARM:
Jest to typowy zbrojnik roślinożerny. W diecie powinny przeważać pokarmy w tabletkach na bazie spiruliny, a także świeże warzywa m.in. cukinia, ogórek czy szpinak. W ramach uzupełnienia diety można podawać pokarm mięsny np. solowca, cyklopa czy kryl. Dodatek do diety aspektów mięsnych jest szczególnie ważny jako stymulant tarła oraz w przypadku wzrostu narybku.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w warunkach akwariowych.

Fot. Enrico Richter