Wężogłów czarny – Channa melasoma
Wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić kryjówkę w centralnej części zbiornika gdzie będzie można rybę obserwować.
Ryby mają jednolite ubarwienie w odróżnieniu do innych chann. U młodych ryb występuje czerwone pasmo od pyska do ogona. Jednak ubarwienie to znika po osiągnięciu przez rybę długości około 7 cm.
Członkowie rodziny Channidae są powszechnie określani jako „snakeheads” ze względu na posiadanie dużych łusek na głowie większości gatunków, które przypominają łuski naskórka (płytki głowowe) na głowach węży. Obecnie istnieje ponad 30 ważnych gatunków, ale różnorodność w grupie prawdopodobnie okaże się znacznie większa. Wszystkie Channa spp. posiadają dodatkowy aparat oddechowy w postaci sparowanych komór nadczaszkowych umiejscowionych za i nad skrzelami, chociaż nie są to błędniki, ale wyściełane nabłonkiem oddechowym. Komory te pozwalają rybom oddychać powietrzem atmosferycznym i przetrwać w warunkach niedotlenienia lub nawet poza wodą przez znaczny okres czasu, a w akwariach często można je zobaczyć, jak wynurzają się na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.
POCHODZENIE:
Południowo-wschodnie Indie: rzeka Mekong , Singapur, Filipiny , wyspy indonezyjskie i Borneo
WIELKOŚĆ:
do 35 cm
ZACHOWANIE:
Zajmuje denną część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby. Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Ryby nie są płochliwe i łatwo przyzwyczajają się do akwarysty, a nawet pozwalają się dotknąć.
DYMORFIZM:
Brak wyraźnego.
TEMPERATURA:
22-28°C
WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.
POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić mrożonymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego. krojonymi filetami ryb, rosówkami, małżami, krewetkami. Nie pogardzą oczywiście również małymi rybami.
SYNONIMY:
Ophiocephalus melanosoma
Ophicephalus melasoma
Ophiocephalus melasoma
Ophicephalus rhodotaenia
Ophicephalus mystax
Ophiocephalus baramensis