Wężogłów czarny – Channa melasoma

OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić kryjówkę w centralnej części zbiornika gdzie będzie można rybę obserwować.

Ryby mają jednolite ubarwienie w odróżnieniu do innych chann. U młodych ryb występuje czerwone pasmo od pyska do ogona. Jednak ubarwienie to znika po osiągnięciu przez rybę długości około 7 cm.

POCHODZENIE:
Południowo-wschodnie Indie: rzeka Mekong , Singapur, Filipiny , wyspy indonezyjskie i Borneo
WIELKOŚĆ:
do 35 cm 
ZACHOWANIE:
Zajmuje denną część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Ryby nie są płochliwe i łatwo przyzwyczajają się do akwarysty, a nawet pozwalają się dotknąć.
DYMORFIZM:
Brak wyraźnego.
TEMPERATURA:
22-28°C
WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.
POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić mrożonymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego. krojonymi filetami ryb, rosówkami, małżami, krewetkami. Nie pogardzą oczywiście również małymi rybami.

SYNONIMY:
Ophiocephalus melanosoma
Ophicephalus melasoma
Ophiocephalus melasoma
Ophicephalus rhodotaenia
Ophicephalus mystax
Ophiocephalus baramensis

Fot. Aquarium Glasser