Tylomelania spp.

Tylomelania spp. posiadają długie, spiczaste, stożkowe muszle. Sam ślimak jest zróżnicowany pod względem barwy. Może być to kolor jasno pomarańczowy, żółty, kremowy, czarny z żółtymi lub białymi kropkami, czarny z żółtymi mackami i inne. Jak się okazuje kolor skorupy jest zależny od podłoża na którym ślimak żyje. Na podłożach skalistych kolor skorupy i stopy ślimaka jest jaśniejszy i bardziej nasycony. Akwarium powinno mieć podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Jako dekoracje powinny posłużyć kamienie i skały, które będą imitowały twarde podłoże, jak w warunkach naturalnych. W warunkach akwariowych żyją do 6 lat.

POCHODZENIE:
Typowy endemit. Występuje jedynie na wulkanicznej wyspie Sulawesi.

WIELKOŚĆ:
12 cm

ZACHOWANIE:
Aktywny nocą, ale w akwariach ze słabym oświetleniem widoczny jest cały czas. Bardzo aktywnie poszukuje pokarmu, przemieszczając się cały czas po zbiorniku.

TEMPERATURA:
26-30°C

WODA:
pH 6,5 – 7,0. W zbyt twardej wodzie staja się mniej aktywne.

POKARM:
Gatunek wszystkożerny i bardzo żarłoczny. Praktycznie cały czas porusza się po akwarium w poszukiwaniu pokarmu. Zaleca się częste karmienie ślimaków. Zjadają wszelkie pokarmy roślinne oraz mięsne. Bardzo lubią wszelkie warzywa, krewetki, ale też pokarmy w granulacie i płatkach.

ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych możliwy jest rozród Ślimaki są rozdzielnopłciowe. Jet to tez gatunek żyworodny. Na raz ślimaki znoszą 2 jaja. Samica przesuwa je do stopy falami i wypuszcza. Po chwili skorupa jajka rozpuści się w wodzie i pojawiają się małe ślimaczki. Są one bardzo żarłoczne i od razu zaczną pobierać pokarm.

SYNONIMY:
Neocaridina het