Takashi Amano nie żyje

Z przykrością informujemy, że 4 sierpnia 2015r. w wieku 61 lat zmarł Tahashi Amano (天野尚). Powodem śmierci akwarysty było zapalenie płuc. Wszystkim pasjonatom akwarystyki jest to osoba doskonale znana.

Takashi był doskonałym fotografem, projektantem oraz oczywiście akwarystą. To właśnie dzieki niemu japońska sztuka kształtowania ogrodów znalazła swoje zastosowanie w akwarystyce. Przyczynił się do stworzenia japońskich styli akwarystyki naturalnej (iwagumi, ryboku, mizube), bazującej na aranżacjach z kamieni, korzeni i roślin. Tworzone przez niego akwaria miały za zadanie odzwierciedlać skrawki naturalnych ekosystemów. Jego aranżacje zmieniły sposób postrzegania akwarium ze szkieł dla ryb i wody na małe dzieła sztuki, a galeria jego zbiorników zwykle zapierała dech w piersiach.

Takashi Amano był tez założycielem firmy Aqua Design Amano (ADA), dystrybuującej najwyższej klasy produkty do tworzenia właśnie aranżacji w stylu japońskim.
Od 2001 roku Takashi Amano rozpoczął serię konkursów Aquatic Plants Layout Contest (IAPLC), powszechnie uznany za największy i najbardziej prestiżowy na świecie konkurs aquascapingu. Konkurs pokazał jak wielu jest jego naśladowców i znakomitych aquascaperów. Polacy na tym polu również odnosili już spore sukcesy.

Co ciekawe, Takashi bardzo często trzymał w swoich aranżacjach krewetki Caridina japonica, jako że są one znakomitym eliminatorem glonów. Takashi odkrył ich zdolność do pożerania bardzo dużej ilości problematycznych glonów i zamówił u dystrybutora kulka tysięcy sztuk. Od zawsze krewetki te znajdowały się praktycznie w każdym zaaranżowanym zbiorniku. Z czasem upowszechniła się nazwa tej krewetki „Krewetka Amano”.

Takashi Amano pracował do samego końca życia. W 2015 roku nadzorował projektowanie i montaż największego na świecie naturalnego akwarium. Zbiornik miał 40m długości oraz pojemność 160 000 litrów. Akwarium jest w kształcie litery U, zawiera 4 tony podłoża, 25 ton skał wulkanicznych, 2 tony drewnianych dekoracji oraz 46 różnych gatunków roślin. Pływa w nim około 40 gatunków ryb. Jest to największe akwarium Pana Amano w jego karierze.