Otocinclus flexilis
Akwarium dla Otocinclus flexilis powinno być pojemności minimum 50 litrów. Podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna i łupin orzecha kokosowego, które będą stanowić naturalne kryjówki dla ryb.
Gatunek Otocinclus łatwy do zidentyfikowania, chociaż istnieją dwie formy barwne. Jeden z wyraźniejszym ciemniejszym i jaśniejszym „pieprzem” i jeden z bardziej regularnym wzorem. Pomijając tę wariancję, ubarwienie jest takie samo jak u pospolitego Corydoras paleatus. Ubarwienie poszczególnych ryb zmienia się w zależności od ich nastroju. Normalne zabarwienie jest beżowe z plamkami, ale gatunek ten (w domniemanym trybie rozrodczym) ciemnieje i może stać się prawie czarny.
POCHODZENIE:
Ameryka Południowa.
WIELKOŚĆ:
5,5 cm
ZACHOWANIE:
Ryba stadna, spokojna i łagodna. Nie sprawia konfliktów w akwarium, a wręcz ignoruje obecność innych ryb w zbiorniku. Najlepiej czuje się w stadzie 6-8 egzemplarzy.
DYMORFIZM:
Samce są smuklejsze i mniejsze od samic. Samice posiadają bardziej zaokrąglony kształt w części brzusznej.
TEMPERATURA:
20-25ºC
WODA:
pH 6,0 – 7,5 ; pH 6,0-7,5 ; twardość na poziomie 4-16°dGH. Ryba dość odporna na zmieniające się warunki w akwarium, dlatego nadaje się nawet dla początkujących akwarystów.
POKARM:
Roślinny. Ryba żywiąca się głównie glonami zeskrobywanymi z dekoracji i szyb akwarium. Zbierając glony w roślin nie niszczą ich. Bez problemów przyjmują tabletki dla zbrojników na na bazie spiruliny. Chętnie też zjada marchew, brokuły, obgotowany lekko kalafior, ogórek, cukinię, kalarepę, sałatę i ogórki zielone.
ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażana w akwarium. Często pojawienie się młodych w akwarium ogólnym jest dziełem przypadku. Ikra składana jest na liściach w ilości 30-50 sztuk. Wylęg następuje po około 2-3 dniach. Młode należy początkowo karmić larwami solowca, a dopiero po pewnym czasie przechodzi się na karmę roślinną.