Media filtracyjne pod mikroskopem
Różnego rodzaju media filtracyjne mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy akwaryści są zwolennikami określonych mediów. Dlatego warto przyjrzeć się popularnym mediom filtracyjnym z bliska.
Najlepiej zrobić to właśnie pod mikroskopem. Dopiero wtedy będzie można zobaczyć porowatość struktur poszczególnych mediów, a właśnie dzięki porowatości dobroczynne bakterie będą miały gdzie się zasiedlać.
Im bardziej porowata struktura mediów biologicznych, tym więcej bakterii będzie mogło się w niej osiedlić. A warto zwrócić uwagę, że nawet niewielka ilość filtracyjnych mediów biologicznych ma zwykle większa powierzchnię dla bakterii aniżeli popularne gąbki w filtrach, które pełnią głównie rolę mediów do filtracji mechanicznej. Oczywiście określona ilość bakterii namnoży się również na gąbkach, jednak ich ilość będzie nieporównywalnie mniejsza od możliwości zasiedlenia na mediach biologicznych dobrej jakości.
Przy wyborze mediów filtracyjnych nie możemy jednak do końca kierować się powierzchnią na litr. Oczywiście media filtracyjne mają za zadanie umożliwić osiedlenie się bakteriom w jak największej ilości, jednak jak wszystko – musi być robione z “głową”. Pamiętać należy, że im większa powierzchnia danego medium, tym mniejsze są kanaliki w mediach do zasiedlenia bakterii. Jeśli powierzchnia określonego medium będzie większa niż około 1500 m² na litr, to pory będą zbyt małe, żeby baterie mogły się mnożyć.
Matrix jest medium filtracyjnym o dużej porowatości, zapewniającym wydajne usuwanie azotowych produktów przemiany materii. Średnica pojedynczego ziarna wynosi około 10mm, a całkowita ich powierzchnia w jednym litrze to powyżej 700 m², co odpowiada 170 litrom plastikowych bioballi. Dzięki swej strukturze, Matrix umożliwia osiedlanie się mikroorganizmów zarówno w płytszej jak i głębszej części porów. Dodatkowo mają one optymalną wielkość dla bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych. Umożliwia to jednoczesne pozbywanie się azotanów, azotynów i amoniaku. Matrix jest chemicznie obojętny i nie ulega rozkładowi. Nie trzeba go wymieniać. Ponieważ większość bakterii zasiedla wnętrze porów, granulki mogą być przepłukiwane jeśli zachodzi taka potrzeba.
EHEIM SUBSTRAT PRO jest w postaci kulek z wypalanej ceramiki. Kształt kulek pozwala na dokładne wypełnienie kosza filtracyjnego. Posiada bardzo dużą powierzchnię filtracyjną do rozwoju bakterii, dzięki wysokiej porowatości – czyszczenie jest dużo rzadsze niż w przypadku innych wkładów. Bakterie rozwijające się na jej powierzchni oczyszczają wodę z amoniaku i azotanu tworząc mniej toksyczne azotyny które pobierane są przez rośliny. Wkład może być ułożony w jednej lub większej liczbie warstw. Wkład wielokrotnego użycia. Umieszczamy za wkładem mechanicznym.
ADA BIO RIO jest mieszanką porowatych materiałów filtracyjnych. Każdy składnik spełnia swoją unikatową funkcję i ma swój wkład w filtrację jak i zasiedlenie filtra przez bakterie. Skała wulkaniczna posiada duże powierzchnie idealne do rozprzestrzeniania się bakterii tlenowych, zapewnia również cyrkulację wody i zapobiega zapychaniu filtra. Skała Kikou zawierająca różnorodne minerały oraz pierwiastki śladowe przyczynia się do aktywacji wody. Węgiel drzewny z dębu japońskiego pochłania kwasotwórcze substancje i wspomaga kolonizację filtra przez bakterie.
JBL MICROMEC to kulki filtrujące o niezwykle wysokim stopniu porowatości. Biologiczny rozkład szkodliwych substancji w akwariach słodkowodnych i morskich. Powierzchnia to 1500 m²/litr do osiedlania się dla pożytecznych mikroorganizmów dzięki porom w kształcie stożkowych tuneli.
SERA SIPORAX produkowany jest z mieszanki sproszkowanego szkła z recyklingu oraz kryształów soli o dokładnie określonym rozmiarze. Wymiary kryształków soli idealnie pasują do wymiarów bakterii – jest to szczególnie ważne, ponieważ określają one wielkość porów jako wypełniacz. Mieszanka jest sprasowana w kształt krążków i spiekana, to znaczy wypalana, w temperaturze około 780° C. Krążki są następnie myte, co usuwa kryształki soli i pozostawia porowatą strukturę materiału.
LAWA WULKANICZNA to naturalne medium i dość tanie. Jednak jej porowatość nie jest aż tak duża, jak w przypadku powyższych mediów do filtracji biologicznej.
Jak widać porowatość gąbki ma się nijak do typowych, biologicznych mediów filtracyjnych. Powierzchnia do osiedlenia się bakterii jest znikoma, dlatego to medium uznawane jest przede wszystkim do filtracji mechanicznej.
Autor: Rafał Kozera
Założyciel portalu akwarium.info.pl, miłośnik biotopów, aquascapingu oraz wszystkiego związanego z tematem akwarystyki. Sędzia w konkursach akwarystycznych.