Hyphessobrycon melanostichos

Hyphessobrycon melanostichos wymaga gęsto zarośniętego zbiornika. Długość akwarium to minimum 50 cm. Najlepiej stworzyć rybom półcień z pływających gatunków. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna, łupin orzecha kokosowego i lignitów. Podłoże z drobnego żwiru lub piasku. Akwarium powinno mieć nie mniej niż 60 litrów pojemności dla małego stadka ryb.

Rośliny pływające są pożytecznym dodatkiem, podobnie jak wysuszona ściółka z liści, przy czym ta ostatnia w szczególności napędza tworzenie się kolonii drobnoustrojów podczas rozkładu. Takie mikroorganizmy mogą stanowić cenne wtórne źródło pożywienia dla narybku, podczas gdy substancje humusowe uwalniane przez rozkładające się liście są również korzystne. Filtracja musi być tylko delikatna i nie powodująca dużego ruchu wody.

POCHODZENIE:
Gatunek endemiczny dla Rio Doze de Outubro w górnym dorzeczu Rio Tapajos w Brazylii.

Podobna ryba, określana jako Hyphessobrycon cf. melanostichos występuje w Rio Teles Pires, ale nie jest jasne, czy zostanie to opisane jako nowy gatunek, czy nie.

WIELKOŚĆ:
2,5 cm

ZACHOWANIE:
Jest to gatunek stadny tworzący luźną hierarchię, a rywalizujące ze sobą samce nieustannie walczą ze sobą o kobiecą uwagę i pozycję w grupie. Samce Hyphessobrycon melanostichos będą również lepiej ubarwiać w obecności osobników tego samego gatunku. Pomimo tego, że jest terytorialna, w większych akwariach ryba ta będzie wykazywać niewielką lub żadną agresję w stosunku do innych gatunków, ale nadal należy zachować ostrożność w przypadku długopłetwych gatunków, ponieważ Hyphessobrycon melanostichos będą obgryzać im płetwy.

DYMORFIZM:
Obie płcie mają podobny ogólny rozmiar, ale samice Hyphessobrycon melanostichos mogą mieć głębszą budowę ciała. Podczas zalotów samce przybierają bardziej ciemny kolor z czerwonawo-brązowymi śladami na ogonie. W akwariach samce mogą od czasu do czasu ścigać współplemieńców, co jest mało prawdopodobne, aby robiły to samice.

TEMPERATURA:
23-28ºC

WODA:
pH 5.5. Ponieważ ryby te nie są gatunkami czarnowodnymi, pH nie powinno spaść poniżej 5,5. Większość okazów jest hodowanych w niewoli i toleruje pH do 7,5.

POKARM:
Hyphessobrycon melanostichos jest wszystkożerny żeruje na drobnych bezkręgowcach, skorupiakach, glonach nitkowatych, opadłych owocach itp. W akwariach przyjmuje również suche pokarmy, ale jak większość ryb najlepiej radzi sobie z urozmaiconym menu, które w tym przypadku powinno również zawierać żywe i mrożone larwy ochotkowatych, larwy komarów, daphnia, moina itp.

ROZMNAŻANIE:
Gdy dorosłe osobniki są w dobrej kondycji, często będą się rozmnażać, a w dojrzałym akwarium może pojawić się niewielka liczba narybku bez interwencji. Dorosłą grupę Hyphessobrycon melanostichos można kondycjonować razem, ale należy również ustawić mniejsze akwarium i napełnić je wodą nieco chłodniejszą niż w ich normalnym zbiorniku. Co ciekawe, tarło jest zwykle bardziej skuteczne, gdy samce i samice są kondycjonowane oddzielnie.

Zbiornik powinien być bardzo słabo oświetlony, a podstawa pokryta jakąś siatką o wystarczająco dużym rozmiarze, aby jaja mogły przez nie wpaść, ale na tyle mała, że dorosłe ryby nie mogły ich dosięgnąć. Alternatywnie, napełniając większą część zbiornika rośliną drobnolistną, taką jak Taxiphyllum spp. lub mopy do tarła mogą również przynosić przyzwoite wyniki.

Gdy dorosłe ryby są dobrze kondycjonowane, pojedynczą parę lub grupę składającą się z jednego lub dwóch samców i kilku samic można następnie wprowadzić do każdego pojemnika i pozostawić na miejscu do czasu wykrycia jaj (zazwyczaj następnego ranka). Pożywienie początkowe powinno być pantofelkiem lub pylistą suchą karmą o dostatecznie małej (5-50 mikronów) klasie, a następnie wprowadzenie do diety wylęgu artemii, mikroorganizmów itp., gdy narybek będzie wystarczająco duży, aby je zaakceptować.

SYNONIMY:
Hyphessobrycon malanostichos, García-Alzate et al

Hyphessobrycon melanostichos
Hyphessobrycon melanostichos
Hyphessobrycon melanostichos dorosły samiec.
Foto. MAx Pedley
Hyphessobrycon melanostichos