Danio birmański – Danio kyathit

Wymaga zbiornika o pojemności minimum 80 litrów. Podłoże piaszczyste lub żwirowate.  Zbiornik powinien obfitować w dekoracje w postaci korzeni, kawałków drewna i pędów bambusa. Taka aranżacja odwzoruje naturalne wody w lasach bambusowych w których gatunek występuje. Akwarium należy też obsadzić dużą ilością roślin oraz częściowo zaciemnić zbiornik poprzez rośliny pływające. Gatunek jest zagrożony wyginięciem i jest wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Wyginięciem.

POCHODZENIE:
Azja Południowo-Wschodnia – Birma

WIELKOŚĆ:
4,5 cm  

ZACHOWANIE:
Łagodny gatunek. Zajmuje środkową i przypowierzchniową część zbiornika. Należy trzymać w stadzie minimum 8-10 egzemplarzy. Gatunek można łączyć z innymi małymi karpiowatymi i kąsaczowatymi.

DYMORFIZM:
Samice są większe od samców. Posiadają też bardziej zaokrągloną partię brzuszną.

TEMPERATURA:
20-26°C

WODA:
pH 6,5-7,5 ; twardość ogólna do 6ºdGH. Woda powinna być dobrze filtrowana oraz często podmieniana ponieważ ryby są wrażliwe na jej złe parametry.  Zalecana jest cotygodniowa minimum 10% podmiana wody oraz stworzenie silnego jej prądu.

POKARM:
Pokarm pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić żywymi lub mrożonymi larwami owadów i skorupiakami. Ryby można przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych, jednak należy zadbać aby były one najwyższej jakości. Rybom należy zapewnić zróżnicowaną dietę. W przypadku kiedy przygotowujemy ryby do rozrodu zalecane jest zrezygnowanie z pokarmów suchych i zapewnienie rybom dużej ilości żywego i mrożonego pokarmu. Trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiednio drobnego pokarmu, który będzie dostosowany do wielkości pyszczków ryb.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26-27°C. Na zbiornik tarliskowy należy przeznaczyć akwarium o pojemności minimum 50 litrów. Do rozrodu najlepiej przeznaczyć grupkę przynajmniej kilku egzemplarzy. Dno zbiornika powinno być wyłożone mchem. Ikra rozsiewana jest po zbiorniku. Po odbytym tarle dorosłe ryby należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 24-36 godzinach. Po kolejnych 3-4 dobach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Należy karmić pierwotniakami, a następnie larwami solowca.

Fot. Gerry Verrier
Fot. fishbazaar