Altolamprologus calvus
Wymaga zbiornika o długości minimum 80 cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje z kamieni i grot skalnych, zapewniające odpowiednią ilość kryjówek. Zalecana obecność dużych muszli ślimaków morskich jako kryjówka dla inkubujących samic. Gatunek lubi przemeblowywać terytorium które obiera. Dlatego najlepszym podłożem będzie dobrze przepłukany piasek.
POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika. Strefa litoralu skalnego.
WIELKOŚĆ:
12 cm
ZACHOWANIE:
Agresywna, terytorialna ryba. W okresie tarła łagodniejsza i płochliwa. Należy trzymać z rybami o podobnych rozmiarach. W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku nadzwyczaj agresywna. Zalecane jest trzymanie jednej pary w zbiorniku.
DYMORFIZM:
Samice trochę mniejsze od samców. Samce mają bardziej wydłużone płetwy.
TEMPERATURA:
23-27°C
WODA:
pH 7,3-8,8 ; woda twarda do bardzo twardej.
POKARM:
Żywy pochodzenia zwierzęcego. Ryby bardzo niechętnie przyjmują pokarmy suche, dlatego należy im zapewnić żywe i mrożone larwy komarów i skorupiaków.
ROZMNAŻANIE:
Tarło w szczelinach skalnych lub grotach skalnych oraz często w muszlach. Często również w muszlach. Ikra składana w ilości około 100 ziaren. Wylęg po około 3 dniach, pływa po kolejnych 5 dniach. Wtedy należy rozpocząć karmienie larwami solowca. Samica opiekuje się ikra i potomstwem. Samiec jest odpowiedzialny za ochronę terytorium. Zalecana temperatura zbiornika tarliskowego to 26-27°C. Zarodki są bardzo wrażliwe na wahania temperatury. Zmiana nawet o 1*C może mieć wpływ na ich rozwój.
SYNONIMY:
Lamprologus calvus Poll, 1978
Lamprologus compressiceps (non Boulenger, 1898)
Neolamprologus calvus (Poll, 1978)