Stenopus hispidus – Krewetka boksująca

Ciekawie ubarwiona krewetka. Nie jest nieśmiała, aktywnie porusza się się po całym zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu. Odpoczywa podczas linienia w grotach i jaskiniach. W naturze żywi się padliną, w zbiorniku zjada bez problemu mrożonki, nie pogardzi również suchym pokarmem. Zdarza się, że czyści ryby z pasożytów, podobnie jak niektóre krewetki z rodzaju Lysmata. Ponieważ są agresywne wobec przedstawicieli własnego gatunku, powinny być pielęgnowane pojedynczo- chyba, że uda nam się dobrać parę.
W akwarium powinno być na tyle dużo miejsca, aby krewetka mogła bez problemu poruszać się między koralowcami i ukwiałami. Jak większość bezkręgowców, jest wrażliwa na obecność jonów miedzi w zbiorniku, jak również na wysokie stężenia azotanów. Polska nazwa skorupiaka pochodzi od charakterystycznego ułożenia szczypiec, co może się kojarzyć z trzymaniem bokserskiej gardy.

Pochodzenie: Afryka Poludniowa, Atlantyk zachodni, Bermudy, Brazylia, Filipiny, Floryda, Hawaje, Indopacyfik, Morze Czerwone, Ocean Indyjski Zachodni, Wyspy Tuamoto, Zatoka Meksykańska.
Wielkość: do 8 cm.
Temperament: spokojna.
Minimalna wielkość akwarium: 160 litrów.
Pokarm: artemia, lasonogi, kryl, suchy pokarm.