Macrobrachium dayanum

Krewetki Macrobrachium dayanum są często mylone z M. assamense. Rozpoznanie ich jest możliwe jedynie pod mikroskopem. Ze względu na swoją agresję i sposób polowania nie powinno się ich łączyć z rybami mniejszymi niż 5 cm. Wymaga zbiornika około 80 litrów. Jako podłoże można zastosować piasek lub drobny żwirek. Na dnie niezbędna jest duża ilość kryjówek w postaci kamieni. i korzeni. W warunkach akwariowych żyją około 2-3 lata.

POCHODZENIE:
Południowe Indie

WIELKOŚĆ:
Samice 7 cm, samce do 9 cm. Samce są tez trochę ciemniejsze od samic.

ZACHOWANIE:
Krewetki bardzo agresywne i terytorialne, zajmuje część terytorium w akwarium i energicznie odganiają nieproszonych gości. Krewetki są agresywne w stosunku do przedstawicieli swojego, jak i innych gatunków. Zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia polują na małe rybki. Ze względu na agresję w akwarium najlepiej trzymać jednego samca lub zapewnieć obszerny zbiornik z dużą ilością kryjówek.

DYMORFIZM:
Różnice w płci są wyraźne. Samice są mniejsze od samców.

TEMPERATURA:
20-30°C

WODA:
twardość dH 5-15 °, pH 6,5-7,5. Wymaga dobrej filtracji i napowietrzania wody,  Gatunek ten toleruje wahania parametrów wody jak również duży zakres temperatur.  Dlatego zalecana jest dla początkujących akwarystów.

POKARM:
Krewetki mięsożerne i żarłoczna. W warunkach akwariowych konieczna jest również karma typowo mięsna jak mrożone pokarmy, mięso, małe ryby.

ROZMNAŻANIE:
Krewetki dojrzewają płciowo w wieku już 4 miesięcy. Dość łatwa w hodowli krewetka. Co 5-6 tygodni, pojawiają się larwy. Samica jednorazowo może mieć 20-40 jaj. Dwa miesiące później, stają się niemal dokładną kopią swoich rodziców.

Macrobrachium asperulum