Macrobrachium assamense

Ciekawe krewetki pod względem wyglądu. Macrobrachium assamense posiadają bardzo długie szczypce z czerwonym zakończeniem. Ze względu na swoją agresję i sposób polowania nie powinno się ich łączyć z rybami mniejszymi niż 5 cm. Wymaga zbiornika około 80 litrów. Jako podłoże można zastosować piasek lub drobny żwirek. Na dnie niezbędna jest duża ilość kryjówek w postaci kamieni. i korzeni. W warunkach akwariowych żyją 1,5 do 3 lat.

POCHODZENIE:
Azja – górskie rzeki i jeziora wschodnich Himalajów.

WIELKOŚĆ:
Samice 5 cm, samce do 7 cm

ZACHOWANIE:
Krewetki bardzo agresywne i terytorialne, zajmuje część terytorium w akwarium i energicznie odganiają nieproszonych gości. Krewetki Macrobrachium assamense są agresywne w stosunku do przedstawicieli swojego, jak i innych gatunków. Zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia polują na małe rybki.

DYMORFIZM:
Różnice w płci są wyraźne. Samice są mniejsze od samców.

TEMPERATURA:
21-25°C

WODA:
twardość dH 10-20 °, pH 7,0-7,5. Wymaga dobrej filtracji i napowietrzania wody,  Gatunek ten toleruje wahania parametrów wody jak również duży zakres temperatur.  Dlatego zalecana jest dla początkujących akwarystów.

POKARM:
Krewetki mięsożerne i żarłoczna. W warunkach akwariowych konieczna jest również karma typowo mięsna jak mrożone pokarmy, mięso, małe ryby.

ROZMNAŻANIE:
Krewetki dojrzewają płciowo w wieku od 6 miesięcy. W odpowiednich warunkach rodzą w odstępach 3-4 tygodni, 40-80 malutkich krewetek. Młode są w pełni ukształtowane i samodzielne. Młode należy odłowić, ponieważ u tego gatunku występuje kanibalizm i mniejsze oraz słabsze egzemplarze zostaną zjedzone.

Macrobrachium assamense
Macrobrachium assamense