Szczupieńczyk pręgowany – Epiplatys lineatus

Wymaga zbiornika o długości najmniej 80cm. Podłoże ciemne. Akwarium częściowo zaciemnione przez pływające rośliny. Dekoracje z kamieni, korzeni, łupin orzecha kokosowego i bambusa. Akwarium musi być szczelnie przykryte, ponieważ ryby mogą wyskakiwać z wody. Zalecana jest gęsta obsada roślin tworzących duże liście, które będą stanowiły kryjówkę dla ryb. Ryba polecana dla początkujących akwarystów.

POCHODZENIE:
Azja – Indie, Cejlon. Zamieszkuje wody śródleśne.

WIELKOŚĆ:
10 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, ale agresywna wewnątrz gatunkowo. Najlepiej trzymać pojedyncze egzemplarze lub w parch. Nie powinno łączyć się z mniejszymi rybami.

DYMORFIZM:
Samce są większe i żywiej ubawione.

TEMPERATURA:
24-30ºC

WODA:
pH 6,0-7,0 ; woda średnio twarda do twardej.

POKARM:
Wszystkożerna. Najchętniej zjada żywe owady, na które poluje wyskakując z wody.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26-30ºC. Jako tarlaki najlepiej użyć młodej pary ryb. Zbiornik z niskim poziomem wody i obsadzony drobno pierzastymi roślinami. Należy zadbać aby obsada roślin była jak najbardziej gęsta. Ikra składana na liściach. Tarło trwa nawet do 14 dni. Samica składa przez ten czas do 300 ziaren ikry. Po złożeniu ikry dorosłych ryb nie trzeba odławiać, ponieważ nie zjadają złożonej ikry. Wylęg następuje po około 14 dniach, wtedy rodziców należy odłowić, ponieważ mogą zjadać młode. Młode należy karmić dafnią, oczlikiem i cyklopem. Szybko rosną, aczkolwiek nierówno. Dlatego też należy przeprowadzać selekcję narybku i oddzielać większe egzemplarze od mniejszych. W przeciwnym wypadku będzie dochodziło wśród młodych do kanibalizmu.

Epiplatys lineatus
Fot. Wikipedia
Epiplatys lineatus
Fot. Wikipedia