Barilius ardens

Dla Barilius ardens idealnie będzie akwarium przypominające płynący strumień lub rzekę z podłożem złożonym z różnej wielkości skał, piasku, drobnego żwiru i kilku większych głazów noszonych przez wodę. Jeśli chcesz, można go dodatkowo wyposażyć w korzenie i gałęzie drewna dryfującego, ale pamiętaj, aby zostawić dużo otwartej przestrzeni do pływania. Podczas gdy większość roślin wodnych nie będzie się rozwijać w takim otoczeniu, odporne gatunki, takie jak Microsorum, Bolbitis lub Anubias spp. można dołączyć do dekoracji.

POCHODZENIE:
Obecnie znany z systemów rzek Sita i Swarna, które odwadniają zachodnie zbocza gór Ghatów Zachodnich w stanie Karnataka w południowo-zachodnich Indiach. Zamieszkuje dobrze natlenione rzeki i strumienie o niskim lub średnim gradiencie, o umiarkowanym lub szybkim przepływie, o podłożu z żwiru, kamieni, większych głazów i odsłoniętej skały macierzystej.

WIELKOŚĆ:
9-10 cm

ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie nawet kilkunastu osobników. Ryby wtedy najlepiej się czują i prezentują.

DYMORFIZM:
Dorosłe samice są mniej jaskrawe, większe i grubsze niż samce.

TEMPERATURA:
18-26°C

WODA:
pH 6.0-7.5 ; twardość 5-15ºdGH. Gatunek ten nie toleruje gromadzenia się odpadów organicznych i do rozwoju potrzebuje przez cały czas czystej wody. Ponieważ stabilne warunki wodne są niezbędne dla jej dobrego samopoczucia, ryby te nigdy nie powinny być dodawane do akwariów niedojrzałych biologicznie, a cotygodniowe podmiany wody w wysokości 30-50% objętości akwarium powinny być uważane za obowiązkowe.

POKARM:
Barilius spp. głównie pobierają pokarm przy powierzchni. Żerują na owadach wodnych i lądowych w naturze. W akwarium można karmić ryby wysokiej jakości suszonymi pokarmami, ale należy je uzupełniać regularnymi posiłkami żywymi i mrożonymi, takimi jak larwy ochotkowatych (bloodworm), artemia, posiekane dżdżownice itp. Odpowiednie są również muszki owocówki Drosophila i małe świerszcze

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w warunkach akwariowych.

Barilius ardens
Barilius ardens