Pielęgnica “Czerwony diabeł” – Amphilophus labiatus

Amphilophus labiatus wymaga zbiornika o długości najmniej 150 cm. Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Miejscami gęsta obsada roślin lecz również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni i kamieni, tworzących liczne kryjówki. Dekoracje muszą być natomiast duże i ciężkie, ponieważ ryby inaczej będą je wciąż przesuwać. Niewiele jest ryb, które mniej szanują pięknie udekorowany zbiornik niż ten gatunek. Ponieważ ryby przekopują podłoże, wszelkie rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach. Inaczej ryby będą je wykopywać. Również grzałki i filtry powinny być odpowiednio zabezpieczone, ponieważ ryby mogą je uszkodzić.

POCHODZENIE:
Występuje endemicznie w jeziorach Nikaragui i Managua w Nikaragui w Ameryce Środkowej. Jeziora te są połączone ze sobą rzeką Tipitapa.

WIELKOŚĆ:
30-35 cm 

ZACHOWANIE:
Bardzo agresywna i terytorialna ryba. Jedna z najbardziej podstępnych agresywnych pielęgnic. Trzymanie więcej niż jednego samca zwykle nie jest opcją w żadnym akwarium, niezależnie od jego wielkości.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samce wydają się być większe i lepiej zbudowane niż samice i mają dłuższe płetwy grzbietowe i odbytowe oraz bardziej spektakularny garb karkowy. Te garby rozwijają się w naturze tylko w okresie lęgowym, ale w akwariach wiele okazów posiada ogromne, trwałe garby.

TEMPERATURA:
21-26°C

WODA:
pH 6.0-8.0 ; Twardość 8-16°, woda średnio twarda do twardej. 

POKARM:
Wszystkożerna. Zarówno żywe, mrożone jak i suche pokarmy są chętnie przyjmowane. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skorupiakami. W diecie powinny znaleźć się również pokarmy pochodzenia roślinnego jak sparzone warzywa oraz pokarmy na bazie spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-27°C. Rozmnażanie nie stanowi większego problemu, jeśli mamy dobraną parę ryb. Niestety dopasowywanie dorosłych ryb jest rzeczywiście bardzo trudnym procesem, ponieważ samce często zabijają samice, jeśli po prostu zostaną razem dodane do akwarium. Zbiornik powinien być ozdobiony dużymi kamieniami i doniczkami, które będą stanowić potencjalne miejsca tarła.

Tuż przed samym tarłem, pokładełko samicy będzie wyraźnie widoczne. Jaja są zwykle składane w jaskini lub na pionowej powierzchni skalnej, chociaż w przypadku ich braku wystarczy praktycznie każda twarda powierzchnia. Opieka rodzicielska jest doskonała i przyjemna do oglądania, ponieważ i samiec i samica zajmują się jajami i bronią swojego terytorium przed wszystkimi przybyszami. Może to obejmować palce nieostrożnych akwarystów, więc należy zachować ostrożność, wykonując konserwację zbiornika w tym okresie.

Jaja wykluwają się w ciągu 2-3 dni, a narybek jest następnie przenoszony do wykopanego wcześniej dołu w podłożu. Młode mogą swobodnie pływać w ciągu kolejnych 5-7 dni i na tym etapie rozsądne może być zainstalowanie przegrody, aby chronić samicę przed bardzo agresywnym samcem. Podobnie nie ulegaj pokusie usuwania narybku, ponieważ może to spowodować, że samiec stanie się jeszcze bardziej agresywny. Jeśli samica przeżyła bez dodatkowej ochrony i młode zostały usunięte, samiec może podjąć próbę drugiego rozmnażania. Jeśli samica nie jest gotowa, może zostać zabita przez zdezorientowanego samca. Narybek może być początkowo karmiony larwami krewetek solankowych, zanim zostanie zaoferowany dodatkowy suszony pokarm. Rosną bardzo szybko w odpowiednich warunkach i początkowo mają wzór poprzeczny, zaczynając zmieniać kolor przy wielkości około 2-2,5 cm.

SYNONIMY:
Amphilophus froebelii Agassiz, 1859
Cichlasoma dorsatum Meek, 1907
Cichlasoma labiatum (Günther, 1864)
Herichthys labiatus (Günther, 1864)
Heros erythraeus Günther, 1867
Heros labiatus Günther, 1864
Heros lobochilus Günther, 1867

Amphilophus labiatus
https://akwarium.info.pl/wp-content/uploads/2021/01/6-6.jpg