Gnathochromis permaxillaris

Gnathochromis permaxillaris powinien być trzymany w akwarium o długości minimum 120 cm. Podłoże powinno być z drobnego piasku. Dekoracje z kamieni, grot skalnych i skał, które stworzą rybom naturalne warunki. Gatunek potrzebuje też dużej powierzchni do pływania. Oświetlenie powinno być przytłumione.

Gatunek ten został pierwotnie zaklasyfikowany do rodzaju Limnochromis. Dostępnych jest kilka odmian kolorów i nie należy ich mieszać w akwariach, ponieważ mogą się krzyżować. Górna Gnathochromis permaxillaris warga jest wydłużona do niezwykłych rozmiarów, w taki sposób, że po otwarciu ust skierowana jest w dół. Używa tego jak próżni w swoich działaniach związanych z przesiewaniem piasku. U młodych ryb nie występuje przedłużenie wargi, rozwijające się dopiero w okresie dojrzewania.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika. Jest szeroko rozpowszechniony, ale rzadko widywany w jeziorze, ponieważ zamieszkuje głębsze wody. Jest to ryba głębinowa i odnotowano, że żeruje na głębokościach do 200 metrów. Wydaje się, że ruchy te są związane z obecnością planktonu, którym żywią się ryby. W naturze nigdy nie występuje w dużych ilościach, występując tylko w małych ławicach lub jako osobniki samotne.

Występowanie gatunku w jeziorze Tanganika


WIELKOŚĆ:
15 cm

ZACHOWANIE:
Niezbyt agresywna ryba. Będzie dobrze mieszać się z pokojowymi gatunkami z Tanganiki o podobnej wielkości, takimi jak Cyprichromis, Paracyprichromis, Altolamprologus, Julidochromis i Synodontis. Może być utrzymywany w grupie w zbiorniku o odpowiedniej wielkości.

DYMORFIZM:
Nie ma wyraźnego dymorfizmu płciowego u Gnathochromis permaxillaris.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 7.50-9.0 ; woda średnio twarda do twardej 8-25°H. Nie jest to ryba początkująca wrażliwa na pogarszającą się jakość wody.

POKARM:
Podstawą diety Gnathochromis permaxillaris powinny być żywe i mrożone larwy owadów, skorupiaki, itp. Przyjmuje również pokarmy suche w postaci płatków i granulatów. W naturze ryba ta odżywia się podobnie jak gatunek Geophagus, ponieważ przesiewa piasek przez skrzela w celu wydobycia bezkręgowców ukrytych w podłożu.

ROZMNAŻANIE:
Rzadko rozmnażany w akwariach. Tarło odbywa się w jaskini i oboje rodzice dzielą się obowiązkami związanymi z lęgiem. Narybek wolno pływający wypuszcza się po około 2 tygodniach i rośnie bardzo wolno. W rzeczywistości osiągnięcie dojrzałości płciowej może zająć osobnikowi 3 lata

SYNONIMY:
Limnochromis permaxillaris David, 1936

Gnathochromis permaxillaris
Fot. Wikipedia
Gnathochromis permaxillaris
https://www.youtube.com/watch?v=GPdBy2VvR0Y