Brzanka dwuplama (birmańska) – Pethia ticto

Wymaga akwarium o pojemności 120 litrów. Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, lecz z częścią do swobodnego pływania. Dekoracje zbiornika: Korzenie, lignity i kamienie-otoczaki oraz kawałki drewna.

POCHODZENIE:
Pakistan, Indie, Nepal, Bangladesz, Sri Lanka, Myanmar, Tajlandia.

WIELKOŚĆ:
10 cm

ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie 6-8 egzemplarzy. Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują.

DYMORFIZM:
Samiec mniejszy. Płetwa ogonowa samca jest czarno zakończona. Samica pełniejsza, co widać szczególnie w okresie tarła.

TEMPERATURA:
22-26°C

WODA:
pH 6,0-7,5 ; twardość 10-20ºdGH ; woda powinna być regularnie podmieniana co tydzień w ilości 20% pojemności zbiornika.

POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Bardzo żarłoczna, należy uważać żeby nie przekarmiać ryb, ponieważ chętnie przyjmują każdy pokarm.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 24-26°C. Woda miękka do 15ºdGH, pH 6,5. Jako akwarium tarliskowe może posłużyć niewielkie akwarium o pojemności 30 litrów. Zbiornik powinien mieć dno wyłożone mchem. Można zastosować również ruszt ikrowy. Do tak przygotowanego zbiornika należy wpuścić stado, gdzie samce stanowią dwukrotną ilość samic. Ryba jest bardzo płodna, składa ikrę wśród liści drobno-pierzastych roślin oraz na podłożu. Jednorazowo samica może złożyć do 600 ziaren ikry. Po tarle rodziców odławiamy. Wylęg po około 24-36 godzinach. Pływa po 2 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Na początku karmić należy pierwotniakami i glonami. Następnie larwami solowca, nicieniami mikro i pylistą suchą paszą. Młode szybko rosną, ale bardzo nierówno. Co jakiś czas należy przeprowadzać selekcję osobników.

Fot. GNU Licence