Brzanka zielona – Barbodes semifasciolatus

Brzanka zielona lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Wymaga zbiornika o pojemności minimum 120 litrów. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Zalecana jest częściowy gęsty porost roślin, jak również dużo miejsca do pływania.

POCHODZENIE:
Występuje w całym Wietnamie, Tajwanie, południowo-zachodnich Chinach i północnym Laosie, a także w Rosji, chociaż nie jest jasne, czy ta ostatnia populacja występuje naturalnie, czy nie. Brzanka zielona preferuje wolniej płynące dopływy i stojące zbiorniki wodne, takie jak bagna i kanały irygacyjne, i jest dość wszechobecny w takich biotopach w całym swoim zasięgu. Zwykle wiąże się z obszarami gęstej roślinności wodnej lub nadbrzeżnej i tworzy ławice blisko podłoża.

WIELKOŚĆ:
6,5-7,5 cm 

ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie przynajmniej 6-8 egzemplarzy. Tylko wtedy Brzanka zielona najlepiej się czuje i prezentuje.  Trzymane pojedynczo ryby są płochliwe.

DYMORFIZM:
Samce są smuklejsze od samic oraz intensywniej wybarwione.

TEMPERATURA:
22-26°C

WODA:
pH 6.0-8.0 ; twardość do 12ºdGH ; woda powinna być regularnie podmieniana minimum 20-25% tygodniowo, najlepiej gdyby była filtrowana przez torf.

POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Brzanka zielona jest bardzo żarłoczna, należy uważać żeby nie przekarmiać ryb, ponieważ chętnie przyjmują każdy pokarm. Konieczny dodatek pokarmu roślinnego. Np. płatków na bazie spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Na akwarium tarliskowe wystarczy zbiornik 50 litrów. Zbiornik powinien być wyposażony w ruszt ikrowy lub dno wyłożone mchem. Akwarium tarliskowe powinno być gęsto obsadzone wysokimi roślinami.  Temperatura wody 27-30ºC , woda miękka poniżej 10ºdGH oraz kwaśna pH 6,0-6,5. Tarło trwa dość długo. Podczas jednego aktu składane jest po 10-30 ziaren ikry. Aby uniknąć zjadania ikry przez dorosłe ryby należy je dokarmiać w akwarium tarliskowym. Podczas tarła składane jest około 300 ziaren ikry. Po tarle dorosłe ryby odławiamy. Wylęg następuje po około 36 godzinach. Po 5 dniach zaczynają żerować.  Karmimy pierwotniakami i larwami solowca, przechodząc stopniowo na większą karmę.

SYNONIMY:
Barbus semifasciolatus Günther, 1868
Puntius semifasciolatus Günther, 1868
Barbus fasciolatus Günther, 1868
Barbus aureus Tirant, 1883
Barbus sachsii Ahl, 1923
Barbus hainani Lohberger, 1929
Puntius hainanensis Chevey & Lemasson, 1937
Barbus fernandez-ypezi Fowler, 1958
Puntius paucimaculatus Wang & Ni, 1982

Brzanka zielona
Fot. aquadiction
Brzanka zielona
Fot. Wikipedia