Epalzeorhynchos munense
Miejscami zalecana gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Epalzeorhynchos munense wymaga obszernego zbiornika o długości minimum 120 cm. Gatunek potrzebuje dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Większe egzemplarze są dosyć niezgodne i agresywne. Zaleca się trzymanie z większymi rybami. Nie polecany dla początkujących akwarystów, ze względu na skłonności tej ryby do chorób. Dekoracje z korzeni i kamieni. Idealnie nadają się rzeczne otoczaki. Najlepiej zastosować ciemnie dno i kontrastujące kamienie. Jednak nie za jasne. Czarne ryby z czerwonym ogonem pięknie prezentują się właśnie w tak wystrojonym zbiorniku. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, ponieważ ryby mogą z niego wyskakiwać. Wymaga dobrej filtracji wody oraz napowietrzenia wody.
POCHODZENIE:
Azja – Tajlandia: Menam Mun w Tha Chang, na wschód od Koratu. Przedstawiciele tego rodzaju przeważnie przebywają w rzekach i strumieniach przez większą część roku, ale w porze deszczowej przenoszą się na okresowo zalewane tereny zalewowe lub obszary zalesione.
WIELKOŚĆ:
10-12 cm
ZACHOWANIE:
Dość agresywna i terytorialna ryba. Epalzeorhynchos munense trzyma się dna. Zarówno młode jak i starsze egzemplarze są dość płochliwe dlatego należy w akwarium zapewnić dużą ilość kryjówek. Jeśli w jednym akwarium chcemy trzymać więcej egzemplarzy konieczne jest wydzielenie im rewirów za pomocą dekoracji. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie w zbiorniku około pięciu egzemplarzy, tak by agresja wewnątrzgatunkowa rozłożyła się równomiernie na większą ilość ryb. Grubowargów nie należy łączyć z rybami o wydłużonych płetwach, ponieważ je z upodobaniem pogryzają.
DYMORFIZM:
Dojrzałe płciowo samice Epalzeorhynchos munense powinny być wyraźnie grubsze niż samce.
TEMPERATURA:
20-26°C
WODA:
pH 6.5-7.5 ; twardość 6-15°dGH. Woda koniecznie musi być silnie filtrowana oraz napowietrzana.
POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z dna. Ryba jest wszystkożerna. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów oraz dodatkiem pokarmu roślinnego.
ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie rozmnażany w akwariach.
SYNONIMY:
Labeo munensis Smith, 1934
Epalzeorhynchus munensis (Smith, 1934)