Razbora czerwonopłetwa – Rasbora borapetensis

Wymaga akwarium o pojemności najmniej 60 litrów. Jako podłoże powinien być zastosowany ciemny żwir. Na jego tle ryby będą najlepiej się prezentowały. Akwarium powinno być jasno oświetlone. Dekoracje z kamieni, korzeni i kawałków drewna. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte, aby stworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Na środku należy pozostawić przestrzeń do swobodnego pływania dla stada. Lubią miękką wodę. Przyciemniamy akwarium. Półcień tworzymy poprzez pływające na powierzchni rośliny. Ryba potrzebuje dużo miejsca do pływania. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie od kilku do kilkunastu egzemplarzy.

POCHODZENIE:
Tajlandia i zachodnia część Malezji

WIELKOŚĆ:
6 cm 

DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy, samica trochę grubsza od samców. Dymorfizm jednak jest nieznaczny. 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do zbiornika z innymi małymi gatunkami ryb. Należy trzymać w stadzie przynajmniej 6-8 egzemplarzy. Jako towarzystwo powinny stanowić łagodne gatunki podobnych rozmiarów. Doskonale prezentuje się z gatunkami danio oraz mniejszymi brzankami.

TEMPERATURA:
23-28°C 

WODA:
pH 6,5 ; twardość 6-12ºdGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana.

POKARM:
Żywy, mrożony i suchy jest chętnie przyjmowany. Najlepiej jednak karmić drobnymi larwami owadów. 

ROZMNAŻANIE:
Na około dwa tygodnie przed planowanym tarłem należy oddzielić samce od samic. W tym czasie ryby powinny być obficie karmione. Temperatura w zbiorniku rozrodowym powinna wynosić 25-28°C. Woda miękka i lekko kwaśna. Akwarium tarliskowe najlepiej pozbawić podłoża i zastosować jedynie ruszt ikrowy. Ikra rozsiewana jest po całym zbiorniku. Po odbytym tarle rodziców należy odłowić. Wylęg następuje po około 24-36 godzinach. Pływa po około  5 dniach. Należy karmić pierwotniakami oraz larwami solowca. Z jednego miotu można uzyskać zwykle 30-200 sztuk narybku.