Rozbora Kubotai – Microdevario kubotai

Microdevario kubotai wymaga akwarium o pojemności najmniej 50 litrów. Jako podłoże powinien być zastosowany ciemny żwir. Na jego tle ryby będą najlepiej się prezentowały. Akwarium powinno być jasno oświetlone. Dekoracje z kamieni, korzeni i kawałków drewna. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte, aby stworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Na środku należy pozostawić przestrzeń do swobodnego pływania dla stada. Lubią miękką wodę. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie od kilku do kilkunastu egzemplarzy. Nie należy łączyć z większymi rybami, ponieważ u gatunku powoduje to stres, co jest powodem chowania się i nie pływania w ławicy.

POCHODZENIE:
Tajlandia, Birma.

Microdevario kubotai znany jest z prowincji Ranong i Phang Nga na północno-zachodnim zboczu półwyspu Tajlandii i dorzecza Ataran, dopływ w dorzeczu Salween w południowej Birmie, który wznosi się w prowincji Kanchanaburi w zachodniej Tajlandii. Prawdopodobnie występuje w innych lokalizacjach na obszarze pomiędzy, aw Kanchanaburi występuje wprowadzona populacja w rzece Songgaria, górnym zlewisku Khwae Noi. Został również odnotowany w dorzeczu rzeki Suriya (znanej jako Hanthayaw w Birmie), dopływie rzeki Saluin.

WIELKOŚĆ:
2,5 cm 

DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy i żywiej ubarwiony. Samica wyraźnie pełniejsza. 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska i stadna ryba. Odpowiednia do zbiornika z innymi małymi gatunkami ryb. Należy trzymać w stadzie przynajmniej 6-8 egzemplarzy. Jako towarzystwo powinny stanowić łagodne gatunki podobnych rozmiarów.

TEMPERATURA:
23-28°C 

WODA:
pH 6.5-7.5 ; twardość 4-10º dGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana.

POKARM:
Żywy, mrożony i suchy jest chętnie przyjmowany. Najlepiej jednak karmić Microdevario kubotai, drobnymi larwami owadów. Ryby można bez problemy przyzwyczaić do pokarmów w płatkach i drobnym granulacie.

ROZMNAŻANIE:
Na około dwa tygodnie przed planowanym tarłem należy oddzielić samce od samic. W tym czasie ryby powinny być obficie karmione. Temperatura w zbiorniku rozrodowym powinna wynosić 25-28°C. Woda miękka i lekko kwaśna. Ikra składana jest wśród roślin. Po kilku dniach następuje wylęg młodych Microdevario kubotai, które przyczepiają się do szyb akwarium lub roślin.. Pływa po około  5 dniach. Młode karmimy larwami solowca. 

SYNONIMY:
Microrasbora kubotai

Microdevario kubotai
Microdevario kubotai
Microdevario kubotai
Microdevario kubotai
Microdevario kubotai
Opis gatunku na YouTube