Błyszczyk parański – Moenkhausia sanctaefilomenae
Akwarium o pojemności minimum 100 litrów. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami, ale należy też pozostawić dużo miejsca do pływania. Dekoracje z kamieni, korzeni i lignitów. Podłoże żwirowate lub z dobrze wypłukanego piasku. Akwarium nie powinno być bardzo silnie oświetlone. Zalecane jest częściowe zaciemnienie zbiornika pływającymi roślinami.
POCHODZENIE:
Ameryka Południowa, rzeki ParagwajU i Parnaiba.
WIELKOŚĆ:
6-7 cm
DYMORFIZM:
Samiec jest mniejszy i smuklejszy. Dojrzała samica posiada widocznie uwypuklony brzuch.
ZACHOWANIE:
Stadna, towarzyska ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.
TEMPERATURA:
22-28°C
WODA:
pH 6,5-7,0 odczyn lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego, twardość ogólna najlepiej poniżej 5ºdGH. Zalecana jest delikatna filtracja.
POKARM:
Żywy i suchy jest chętnie przyjmowany.
ROZMNAŻANIE:
Jako akwarium tarliskowe wystarczy niewielki zbiornik. Na jego dnie należy zastosować ruszt ikrowy lub dno wyłożyć grubą warstwą mchu. Temp.22-24°C, twardość ogólna 3-4ºdGH, pH 6,5. Do tarła należy przeznaczyć młode i dobrze odżywione samce i samice, które najlepiej na około 2 tygodnie przed tarłem oddzielić. Gotowość samic do tarła można rozpoznać bez problemu po mocno zaokrąglonych brzuchach. Do akwarium tarliskowego należy wpuścić parę ryb oraz zaciemnić zbiornik. Ryby dość szybko powinny wtedy podejść do tarła. Ikra w ilości do nawet kilkuset ziaren jest rozsiewana po podłożu lub przyklejana do roślin i dekoracji. Po odbytym tarle dorosłe ryby należy odłowić, ponieważ będą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 24-72 godzinach. Po około 4-6 dniach zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. Młode ze względu na małe rozmiary należy karmić pierwotniakami, a następnie larwami solowca.