Iguanodectes spilurus

Iguanodectes spilurus wymaga dużej przestrzeni do pływania, ale również częściowej, gęstej obsady roślin. Dekoracje z korzeni i kamieni. Ryby najlepiej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i ciemną ścianą tylną. Zalecany rozmiar akwarium to minimum 120 cm długości. Jest rzeczą oczywistą, że gatunek ten jest wrażliwy na złe warunki wodne i nigdy nie powinien być wprowadzany do akwariów niedojrzałych biologicznie.

Gatunek ten jest również określany jako „smukły”, „wrzecionowaty” lub „iguana” tetra i jest to najbardziej rozpowszechniony gatunek Iguanodectes. Można go odróżnić od innych przedstawicieli rodzaju po przezroczystych płetwach grzbietowych i odbytowych, braku czerwonego paska bocznego na ciele i wyraźnych ciemnych oznaczeniach na płetwie ogonowej.

POCHODZENIE:
Szeroko rozpowszechniony w systemach rzecznych Amazonii, Orinoko, Essequibo i Tocantins w Brazylii, Peru, Boliwii, Ekwadorze, Kolumbii, Wenezueli i Gujanie.

WIELKOŚĆ:
5-6 cm 

DYMORFIZM:
U samców Iguanodectes spilurus w okresie godowym pojawiają się na przednich promieniach płetwy odbytowej haczyki i pętelki.

ZACHOWANIE:
Generalnie spokojny, co czyni go idealnym mieszkańcem dobrze zbadanego akwarium ogólnego. Najlepiej czuje się w stadzie 8-10 egzemplarzy.

TEMPERATURA:
20-28°C 

WODA:
pH: 5.0-7.5; twardość: mniejsza niż 10° 

POKARM:
Iguanodectes spilurus jest wszystkożerny żeruje na drobnych bezkręgowcach, skorupiakach, glonach nitkowatych, opadłych owocach itp. W akwariach przyjmuje również suche pokarmy, ale jak większość ryb najlepiej radzi sobie z urozmaiconym menu, które w tym przypadku powinno również zawierać żywe i mrożone larwy ochotkowatych, larwy komarów, daphnia, moina itp.

ROZMNAŻANIE:
Zbiornik hodowlany

SYNONIMY:
Piabuca spilurus Günther, 1864
Iguanodectes tenuis Cope, 1872

Iguanodectes spilurus
Foto. Aqualog.de
Foto. J.Picard – Challet Hérault