Hyphessobrycon compressus

Hyphessobrycon compressus wymaga gęsto zarośniętego zbiornika. Długość akwarium to minimum 50 cm. Najlepiej stworzyć rybom półcień z pływających gatunków. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna, łupin orzecha kokosowego i lignitów. Podłoże z drobnego żwiru lub piasku. Akwarium powinno mieć nie mniej niż 60 litrów pojemności dla małego stadka ryb.

Rośliny pływające są pożytecznym dodatkiem, podobnie jak wysuszona ściółka z liści, przy czym ta ostatnia w szczególności napędza tworzenie się kolonii drobnoustrojów podczas rozkładu. Takie mikroorganizmy mogą stanowić cenne wtórne źródło pożywienia dla narybku, podczas gdy substancje humusowe uwalniane przez rozkładające się liście są również korzystne. Filtracja musi być tylko delikatna i nie powodująca dużego ruchu wody.

POCHODZENIE:
Znany z południowego Meksyku, Gwatemali i Belize. Lokalizacja typu to „Dorzecze Río Papaloapam w El Hule, Oaxaca, Meksyk”. Zamieszkuje mniejsze rzeki, strumienie, czasowe bagna słodkowodne i większe stałe jeziora.

Siedlisko w dorzeczu Río Coatzacoalcos w prowincji Veracruz w południowym Meksyku.
Foto. Marco Endruweit

WIELKOŚĆ:
4-4,5 cm

ZACHOWANIE:
Jest to gatunek stadny tworzący luźną hierarchię, a rywalizujące ze sobą samce nieustannie walczą ze sobą o kobiecą uwagę i pozycję w grupie. Samce Hyphessobrycon melanostichos będą również lepiej ubarwiać w obecności osobników tego samego gatunku. Pomimo tego, że jest terytorialna, w większych akwariach ryba ta będzie wykazywać niewielką lub żadną agresję w stosunku do innych gatunków, ale nadal należy zachować ostrożność w przypadku długopłetwych gatunków, ponieważ Hyphessobrycon melanostichos będą obgryzać im płetwy.

DYMORFIZM:
Dorosłe samce Hyphessobrycon compressus w okresie tarła mają znacznie ciemniejszy wzór ubarwienia niż samice.

TEMPERATURA:
20-26ºC

WODA:
pH 6.5-8.0.

POKARM:
Hyphessobrycon compressus jest wszystkożerny żeruje na drobnych bezkręgowcach, skorupiakach, glonach nitkowatych, opadłych owocach itp. W akwariach przyjmuje również suche pokarmy, ale jak większość ryb najlepiej radzi sobie z urozmaiconym menu, które w tym przypadku powinno również zawierać żywe i mrożone larwy ochotkowatych, larwy komarów, daphnia, moina itp.

ROZMNAŻANIE:
Brak danych.

SYNONIMY:
Hemigrammus compressus Meek, 1904

Hyphessobrycon compressus
Hyphessobrycon compressus