Cyprichromis microlepidotus
Cyprichromis microlepidotus wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. Podłoże z drobnego piasku. Gatunek ten zwykle występuje na wyższych poziomach akwarium i ważna jest przestrzeń do pływania. Większość hobbystów lubi trzymać go w społeczności z innymi gatunkami, więc idealne jest głębokie akwarium wypełnione stosami skał ułożonymi w jaskinie z miejscem do pływania powyżej. Do symulacji naturalnego środowiska ryb należy użyć niektórych wysokich pionowych skał tworzących nawisy lub duże jaskinie. Ponieważ jest to ryba głębinowa, przy słabym oświetleniu będzie wykazywała znacznie lepsze wybarwienie. Woda w akwarium dla Cyprichromis microlepidotus musi być bardzo dobrze natleniona o stosunkowo wysokim pH, chociaż nie jest konieczne wytwarzanie silnych prądów wody w akwarium.
Można go znaleźć, żyjąc w ogromnych grupach gatunków mieszanych z innymi gatunkami Cyprichromis i podobnymi Paracyprichromis. Znanych jest kilka wariantów geograficznych, z których każdy ma zarówno żółtą, jak i niebieskoogonkową formę. Poszczególne populacje mogą również zawierać samce o różnym umaszczeniu i wzorze, zjawisko znane jako polichromatyzm. Różne formy nigdy nie powinny być mieszane w akwarium, ponieważ będą się krzyżować, tworząc bezwartościowe potomstwo hybrydowe.
POCHODZENIE:
Afryka – Endemiczny dla jeziora Tanganika. Zwykle występuje na północnym krańcu jeziora, ze sporadycznymi zbiorami wzdłuż wschodniego wybrzeża.
WIELKOŚĆ:
11 cm
ZACHOWANIE:
Jest gatunkiem spokojnym i nie będzie dobrze konkurować z gatunkami agresywnymi. Cyprichromis microlepidotus dobrze się rozwija w towarzystwie własnego gatunku. Najlepiej jest posiadać w akwarium 8-10 ryb, chociaż im większa grupa, tym lepiej. Gdy jest trzymany w większej liczbie, wiele samców często nabiera pełnego ubarwienia.
DYMORFIZM:
Samce Cyprichromis microlepidotus są bardziej kolorowe niż samice.
TEMPERATURA:
23-28°C
WODA:
pH 7.8-9.0 ; woda średnio twarda do twardej 8-25°H.
POKARM:
Podstawą diety Cyprichromis microlepidotus powinny być żywe i mrożone larwy owadów, skorupiaki, itp. Przyjmuje również pokarmy suche w postaci płatków i granulatów. Pokarm powinien być przystosowany wielkością do rozmiaru pyszczka ryby.
ROZMNAŻANIE:
Tarło Cyprichromis microlepidotus często pojawia się w zbiorniku ogólnym. Na otwartych wodach samce tworzą trójwymiarowe terytoria lęgowe. Inne gatunki i samice mogą w dowolnym momencie przejść przez to terytorium, podczas gdy rywalizujące samce są przepędzane.
Tarło następuje w połowie wody, a samica łapie jaja w pysku, gdy są one składane. Samiec ma jajowate narośla na końcach płetw brzusznych, które również przyciągają samicę. Kiedy próbuje ona wziąć narośla, imitujące ikrę, do pyska, otrzymuje samca nasienie, które zapładnia jaja w jej pysku.
Samica niesie małe potomstwo, składające się tylko z 5-10 jaj, do 4 tygodni przed wypuszczeniem narybku. W tym okresie nie będzie jadła i można ją łatwo zauważyć po rozdętych ustach i charakterystycznym „przeżuwaniu” jaj, gdy porusza nimi. Jeśli samica jest nadmiernie zestresowana, może przedwcześnie wypluć lęg lub je zjeść, więc należy zachować ostrożność, jeśli zdecydujesz się ją przenieść.
Narybek zabierze nowo wyklute larwy solowca od dnia wypuszczenia. Można je zostawić z dorosłymi rybami i zwykle nie zostaną przez nie skrzywdzone.
SYNONIMY:
Limnochromis microlepidotus Poll, 1956