Myleus schomburgkii

Myleus schomburgkii potrzebuje dużo miejsca do pływania, wymaga zbiornika o długości minimum 120 cm. Rośliny wyłącznie o sztywnych, mocnych liściach i łodygach, których ryby nie będą mogły zniszczyć. Alternatywa jest też zrezygnowanie z roślin w akwarium. Ryba jest dosyć płochliwa. Wymaga dużej ilości kryjówek w zbiorniku. Dekoracje z kamieni, korzeni i lignitów. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony.

Podobny w pielęgnacji i wyglądzie do swojego bliskiego krewnego: Myloplus rubripinnis. Myleus schomburgkii można łatwo odróżnić po czarnym pionowym pasku na bokach. Jest to również mniejsza ryba.

POCHODZENIE:
Północno-wschodnia Ameryka Południowa, w części Wenezueli, Peru i Brazylii. Występuje w wielu dorzeczach, w tym w Rio Nanay i Rio Orinoco.

WIELKOŚĆ:
12 cm 

DYMORFIZM:
Płetwa odbytowa samca wcięta oraz intensywniej ubarwiona. 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Najlepiej jest trzymać je w stadzie przynajmniej 5-6 egzemplarzy. Myleusy zajmują głównie środkową i górną część akwarium, więc dobrym pomysłem jest wybranie towarzyszy, którzy zajmują zarówno dno akwarium.

TEMPERATURA:
22-25°C

WODA:
pH 6.0-7.0 ; woda miękka do twardej

POKARM:
Głównie pokarm roślinny. W diecie trzeba zapewnić dużą ilość substancji roślinnych, w tym; cukinia, ogórek, groszek, wiosenne warzywa i inne zielone warzywa.

ROZMNAŻANIE: 
Ryby wycierają się w stadzie. Ikra rozsiewana wśród roślin. Podchów łatwy, odpowiednio karmiony szybko rośnie.

Myleus schomburgkii
Foto: Fishpicture
Myleus schomburgkii
Młode ryby