Ślepczyk jaskiniowy (Lustrzeń meksykański) – Astyanax fasciatus mexicanus

Ryby są bardzo ruchliwe, dlatego potrzebują dużego zbiornika. Żyją w podwodnych jaskiniach. Dlatego też nie posiadają oczu, które w ich środowisku stały się zbędne. Dekoracje z kamieni i wapiennych skałek. Najlepiej, gdy akwarium jest imitacją podwodnej groty. Ryby te najlepiej trzymać w stadzie w jednogatunkowym akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa – Podziemne jeziora Meksyku

WIELKOŚĆ:
8-9 cm

DYMORFIZM:
Samica jest pełniejsza. Samiec mniejszy i smuklejszy. 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Należy trzymać w akwarium jednogatunkowym.

TEMPERATURA:
18-20°C WODA: pH: 7,5-9,0 ; twardość 20-30°dGH. Woda powinna być delikatnie filtrowana.

POKARM:
Najchętniej przyjmowane są pokarmy żywe: ochotka, rurecznik (tubifex), dafnia. Ryby przyjmują też suchą paszę, ale trzeba je do tego pokarmu przyzwyczaić.  

ROZMNAŻANIE:
Tarlaki umieszczamy w dużym zbiorniku (nie mniejszym niż 100l.). Woda miękka, dobrze przefiltrowana i napowietrzona. Tydzień przed tarłem ryby obficie karmimy żywym pokarmem i oddzielamy samce od samic. Na dnie zbiornika tarliskowego umieścić należy duże kamienie i siatkę, by uchronić ikrę przed zjadaniem przez rodziców. Zbiornik zaciemniamy. Ikra opada na dno. Po tarle dorosłe odławiamy. Po 48-72 godzinach wylęg zaczyna się poruszać. Po 3-5 dniach pływa swobodnie po całym akwarium. Przyczepia się do szyb, kamieni i urządzeń w zbiorniku, za pomocą gruczołu lepnego, umiejscowionego na głowie. Karmimy larwami solowca i pierwotniakami. Później karmimy rozwielitkami i pylistą suchą paszą. Młode po dwóch miesiącach karmimy już jak dorosłe ryby.

Fot. Aqualog
Fot. GNU Licence