Betta simorum

Akwarium o pojemności 80 litrów wystarczy dla pary ryb. Większą ilość ryb należy trzymać w zbiorniku minimum 120 litrowym. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami. Na powierzchni wody rośliny pływające. Rybie musimy zapewnić dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Podłoże powinno być piaszczyste lub z drobnego żwiru i przykryte warstwą liści.

POCHODZENIE:
Indonezja – Sumatra, Tajlandia. Występuje na torfowiskach i mokradłach w kwaśnych wodach.

WIELKOŚĆ:
12 cm

DYMORFIZM:
Samce znacznie różnią się od samic. Samice mają nieco mniejsze płetwy i są mniej żywo ubarwione. Różnice kolorystyczne uwidaczniają się jeszcze bardziej w okresie tarła. Samce mają zaostrzone promienie płetw.

ZACHOWANIE:
W stosunku do podobnej wielkości ryb spokojny. Zalecane jest trzymanie par lub większej grupy w odpowiednio większym zbiorniku.

TEMPERATURA:
23-26°C

WODA:
pH 6,0; woda miękka do twardej do 10°dGH. Wskazana jest podmiana wody raz w tygodniu o objętości około 15%. Woda powinna być dobrze filtrowana, ponieważ ryby są wrażliwe na jej zły stan.

POKARM:
Pożywny żywy w postaci larw owadów, muszek owocówek. Ryby można przyzwyczaić też do pobierania pokarmów suchych liofilizowanych.

ROZMNAŻANIE:
Temp. 30°C. Niski poziom wody. Samiec buduje małe, ale mocne pieniste gniazdo, w którym samica składa ikrę. Po tarle samicę należy odłowić i pozostawić samca który będzie pilnował ikry i narybku. Labirynt wykształca się u młodych po około 3, wtedy tez możemy odłączyć napowietrzanie.

https://www.youtube.com/watch?v=VlcemYhb5V4