Bojownik syjamski (wspaniały) – Betta splendens

Akwarium o długości minimum 40 cm. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami. Na powierzchni wody rośliny pływające. Rybie musimy zapewnić dużo kryjówek z kamieni i korzeni. W zbiorniku możemy trzymać tylko jednego samca ! Ciekawostkę stanowi fakt, że w Azji prowadzone są walki samców tych ryb na śmierć i życie. W akwarium możemy zrezygnować z napowietrzania, ponieważ są to ryby labiryntowe, oddychające powietrzem atmosferycznym.

Bojownik wspaniały jest niestety zagrożony wyginięciem w swoim naturalnym środowisku. Jego naturalne siedliska są degradowane poprzez przekształcenia ich w grunty rolne oraz miasta.

POCHODZENIE:
Południowo-wschodnia Azja – Tajlandia, Kambodża, Wietnam. Ojczyzną jest Półwysep Indochiński i wody z obszaru dorzecza rzeki Mekong i Menam (Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam). Spotykany również na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. Introdukowany został w innych krajach (Indonezja, Malezja), jak również na innych kontynentach (w Ameryce Południowej (Brazylii, Kolumbii) i w Ameryce Środkowej (Dominikana). Spotykany też na obszarze Florydy w USA. W naturalnym biotopie południowochińskim występuje w stojących wodach, ubogich w tlen oraz gęsto zarośniętym roślinami. Bardzo często występuje też na polach ryżowych, sadzawkach o spokojnym nurcie czy rozlewiskach.

WIELKOŚĆ:
6 cm

DYMORFIZM:
Samiec barwniejszy, co uwidacznia się jeszcze bardziej u weloniastych form hodowlanych. Samce są też większe od samic.

ZACHOWANIE:
W stosunku do podobnej wielkości ryb spokojny. Jednak samce bojownika walczą ze sobą zaciekle. Walki ich są zwykle śmiertelne dla jednego z samców.  W jednym akwarium możliwe jest zatem trzymanie wyłącznie jednego samca. Samce aż tak bardzo zwalczają się nawzajem, że sam widok odbicia w lusterku powoduje agresję. Ryby te niegdyś były hodowane do walk. Obecnie walki tych ryb w niewielkich zbiornikach są nadal spotykane, jednak są oficjalnie nielegalne.

TEMPERATURA:
22-30°C

WODA:
pH 6,5-7,2 ; woda miękka do twardej.

POKARM:
Pożywny żywy i suchy.

ROZMNAŻANIE:
Na akwarium rozrodowe przeznaczamy niewielkie akwarium z gęstą obsadą roślin. Temperatura 30°C. Niski poziom wody. Filtr nie powinien powodować silnego ruchu powierzchni wody. Samiec buduje małe, ale mocne pieniste gniazdo na powierzchni, w którym samica składa ikrę w ilości nawet do 700 ziaren. Ikra w gnieździe składana jest przez samicę dwukrotnie. Po tym akcie bezwzględnie trzeba samice usunąć ze zbiornika. Inaczej broniący gniazda samiec może mocno poturbować samicę, a nawet zabić. Labirynt wykształca się u młodych po około 3, wtedy tez możemy odłączyć napowietrzanie.